1. Anasayfa
 2. Haberler

Rusya bu yıl planlanan SSJ100’lerin sadece yarısını teslim edecek

Rusya bu yıl planlanan SSJ100’lerin sadece yarısını teslim edecek
0

Rus gazetesi Izvestiya’nın yeni haberine göre, Rus United Aircraft Corporation (UAC) 2022 yıl içinde planlanan 19 adet Sukhoi Superjet 100 bölgesel jetinden sadece 10 tanesini teslim edecek.

Izvestiya’nın sektörden bir kaynağa dayandırdığı habere göre, bu uçaklara daha önce hizmet dışı bırakılmış ve yenilenmiş iki uçak da dahil olacak.

Konuyla ilgili yorum yapması istenen Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 2022 yılı içinde “yaklaşık 10 uçağın” teslim edileceğini doğruladı.

Mart 2022’de Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, UAC’nin 19 adet yeni Superjet 100 uçağını teslim etmek ve çalışmayan birkaç eski jeti bitirmek için yeterli yabancı parçaya sahip olduğunu söylemişti.

Haziran 2022’de Manturov, 2030 yılına kadar ülkenin havayolu şirketlerine 1000’den fazla yerli yapım uçak teslim edilmesine yönelik iddialı bir plan açıklamıştı; bu da yılda 100’den fazla uçak anlamına geliyor.

Ancak plan daha en başından sorunlarla karşılaştı ve UAC Eylül ayı başında Irkut MC-21 dar gövdeli yolcu uçağının ilk teslimatını 2025’e erteleyeceğini açıklayarak programda bugüne kadarki en uzun gecikmeye neden oldu.

Benzer şekilde, Superjet 100’ün yabancı parçaların yerli parçalarla değiştirildiği güncellenmiş bir varyantı olan SSJ New de, hükümetin her iki uçağın geliştirilmesini hızlandırma ve program için ek finansman sağlama vaatlerine rağmen ertelendi.

[via Aerotime]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir