1. Anasayfa
 2. Haberler

Rusya BM havacılık konseyi üyeliğinden atıldı

Rusya BM havacılık konseyi üyeliğinden atıldı
0

Rusya, Ukrayna’yı işgalinin ardından havacılıkla ilgili attığı adımlar nedeniyle bugün Birleşmiş Milletler’in havacılık ajansının yönetim konseyine yeniden seçilmek için yeterli oyu alamadı.

Rusya, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) 36 ülkeden oluşan yönetim konseyinde kalmak için gerekli olan 86 oyun altında kalarak, ajansın 7 Ekim’e kadar Montreal’de devam edecek olan toplantısında seçilemedi.

Oylama sonuçları, Rusya’nın ek bir oylama için yaptığı itirazın ardından Cumartesi günü prosedürel bir incelemeye yol açtı. Meclis Başkanı ve Güney Afrika’nın sivil havacılık genel müdürü Poppy Khoza bu durumu “eşi benzeri görülmemiş” olarak nitelendirdi.

Rusya, G7, Çin, Brezilya ve Avustralya ile birlikte ICAO’nun 36 üyeli konseyinde “hava taşımacılığında başlıca öneme sahip devletler” olarak yer alıyordu.

Rus temsilci “Oylamanın sonucuna ilişkin üzüntümüzü ifade etmek isteriz” dedi. “Bunu tamamen siyasi bir adım olarak görüyoruz ve Rusya’nın sivil havacılık alanındaki pozisyonuyla hiçbir ilgisi yok.” diyerek ekledi

Ukrayna’nın Kanada Büyükelçisi Yuliya Kovaliv, oylamanın Rusya’yı, havalimanlarını bombalamak gibi Ukrayna’nın egemen hava sahasını ihlal ettiği ve küresel havacılık için temel ilkeleri belirleyen önemli bir 1944 anlaşmasına aykırı davrandığı için sorumlu tuttuğunu savundu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir