1. Anasayfa
 2. Türk Hava Yolları

Rize Artvin Havalimanı hizmete giriyor. İlk uçak kalktı

Rize Artvin Havalimanı hizmete giriyor. İlk uçak kalktı
0

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen 2. havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bugün hizmete açılıyor.

Rize’ye 34, Hopa’ya 54, Artvin’e 125 km uzaklıkta olan Pazar ilçesindeki havalimanına ilk inişi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in uçakları yapacak.

İlk sefer THY’den

Rize Artvin Havalimanı açılışında ilk seferi THY’ye ait TC-JOJ tescilli A330 tipi uçak gerçekleştiriyor. TK2538 sefer sayısı ile ilk sefer için İstanbul’dan hareket eden uçağın seferinin tahmini 1 saat 30 dakika sürmesi bekleniyor.

3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı ihtiyaçlarını karşılayacak. Temeli 3 Nisan 2017’de atılan havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor. Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında, yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binasının yanı sıra çay bardağı formundan esinlenilerek 36 metre yüksekliğinde kule inşa edildi.

Hava hudut kapısı olacak

Teknik ve yapım özellikleriyle kendi alanında dünyanın sayılı örnekleri arasında yerini alacak olan Rize-Artvin Havalimanı, yaklaşık 19 futbol sahası büyüklüğünde, bir başka deyişle 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip. Havalimanının 49 bin metrekaresi, Karadeniz’in coğrafi özelliklerine uyumlu olan 1453 ağaçla yeşillendirildi. Rize çayını tüm dünyaya tanıtmak, çayın bahçeden bardağa yolculuğunu, bölgedeki tarihi ve etkileriyle anlatmak üzere Çay Müzesi’ne ve sanatsal objelere yer verilen havalimanında, 448 araç kapasiteli otopark bulunuyor. Doğu Karadeniz, Kafkas ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten kaynaklanacak taşımacılık zincirinin aktarma merkezi de olacak havalimanı, uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak belirlendi.

[via Dunya.com]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir