1. Anasayfa
 2. Qatar Airways

Qatar Airway’s Türkiye’de Neler Oluyor?

Qatar Airway’s Türkiye’de Neler Oluyor?
0

Qatar Airway’s Türkiye’de Neler Oluyor?

Dün akşam çok ses getiren Qatar Airways Türkiye’de çalışanların gasp edilen haklarıyla ilgili haberimizi #HSMözel olarak detaylandırıyoruz.

Qatar Airways Türkiye’de yer hizmetleri çalışanlarının şuan ki maaşları 2024 asgari ücretinin altında kaldığı için şirket bir maaş oynaması yaparak her üç ayın sonunda verdiği bonusları ay bazında verme kararı almış ve böylece maaşları yeni asgari ücretin üzerine çıkarmış gibi gösterme yoluna gitmişti.

Çalışanların şikayetlerinin başladığı en önemli noktada tam burada başladı. Şirket işe alımlarda global olarak bütün çalışanlara verdiği bonusları Türkiye’ de aylık olarak ödeme kararı aldı. Bu durum sözleşmeye aykırı olduğu ve çalışanlara direkt tebliğ edildiği için çalışanlar süreci mahkemeye taşıma kararı aldı. Çalışanlar üç ayda bir aldıkları bonusların ise bir maaşın üçte birinden bile az olduğunu aktarıyor.

Sektörün en önemli markalarından olan Qatar Airways ise sektör şartlarında ortalama yüzle elli zam yapılan bir ortamda zammı es geçmiş oldu. Çalışanlar zaten iyi olmayan maaşlarında minimum yüzde yüz zam beklerken indirim yapmış olmanın şokunu yaşadı. Bununla birlikte Qatar Airways çalışanları havalimanında en az kazanan çalışanlar pozisyona geldi. Brüt maaş alan Qatar Airways çalışanlarının yıl sonunda ödediği vergi dilimi de göz önünde bulundurulunca ortaya bambaşka bir tablo ortaya çıkıyor.

Çalışanların şikayetleri bununla da bitmiyor. Çok ağır bir iş yüklerinin olduğunu mesai sonunda şirket telefonlarının kendi cep telefonlarına yönlendirildiğini evde bile çalışmak zorunda kaldıklarını söylüyorlar. Sürekli toplantılara maruz kaldıklarını ve yöneticilerin mesai saatleri dışında da isteklerini yerine getirebilmek için evden çalışmak zorunda kalmaları da bir diğer maruz kaldıklarından. Yol ve yemek ücretlerinin ise yetmediğini yine bunu maaşlarından kendilerinin karşıladığını aktarıyorlar.

Çalışanlar Türkiye yöneticilerinin Qatar’dan dolar ile maaş aldığı için kendilerinin insan kaynakları ve üst yöneticileri arasında kaldığını söylüyor. Olan Türk Lirası ile zamsız çalışanlara oluyor.

Qatar Airways çalışanları ise Türkiye’de handlingini yöneten Tgs ve Havaş gibi şirket çalışanlarından çok daha az maaş alır durumuna düştü.

Şirketin yasal olmayan bu kararı almasının arkasında ise insan kaynaklarının Yunanistan’dan yönetilmesi kaynaklanıyor. Geçtiğimiz yıllarda Qatar Airways Türkiye insan kaynaklarını birimini Türkiye’de kapatmış ve Yunanistan ile ortak yürütme kararı almıştı.

Edindiğimiz bilgilere göre ise Yunanistan’dan yönetilen insan kaynakları hukuksuz kararlarına maaş indirimi ile bir yenisini ekledi.

Süreç sonrası Hava-İş ile çalışanların bir araya geldiği bilgisi aktarıldı. Ayrıca çalışanlara ulaşan gönüllü avukatlar ücretsiz danışmanlık vermek için temasa geçti.

Bizim de edindiğimiz bilgilere göre sözleşme değişikliğinin haksız nedenle olduğu ve çalışanların önümüzdeki hafta başına kadar ihtar çekerek yasal süreci başlatacakları oldu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir