1. Anasayfa
 2. Qatar Airways

Qatar Airways Türkiye’de Maaş Krizi | Çalışanlar Dava Açıyor

Qatar Airways Türkiye’de Maaş Krizi | Çalışanlar Dava Açıyor
0

Qatar Airways Türkiye’de Maaş Krizi | Çalışanlar Dava Açıyor #HSMözel

Yeni asgari ücretin altında kalan maaşlara zam yapılmadı. Üç ayda bir verilen bonusları maaşa ekleyip zam yapılmış imajı çizildi.

Buyrun skandal detaylar;

Asgari ücret zammı sonrası firmalardan maaşlara gelen zam haberleri sonrası Qatar Airways Türkiye zam yapmayarak üç ayda bir verdiği bonusları maaşlara katarak sözleşme değişikliğine gittiğini çalışanlarına duyurdu. Qatar Airways böylece zam yapmayarak memur seviyesindeki çalışanların maaşlarını asgari ücret seviyesine getirmiş oldu.

Ayrıca şirket yine Ocak ayının 26sında yatırılması gereken maaşların 5 günlük gecikme ile 31 Ocak’ta yatıralacağını duyurdu. Maaşların asgari ücretin altında kalmamasına adına çalışanlardan onaysız, yasal olmayan sözleşme değişikliği sonrası yer hizmetleri çalışanları dava açma kararı aldı.

Çalışanlar bugün toplanarak Hava-İş sendikasına üye olma kararı aldı ve sendika ile görüşme talep edildi.

Qatar Airways Türkiye yer hizmetleri çalışanları aylık ödenen yol ücretinin mavi kart abonman ücreti olan 1388 liradan da daha düşük olan 1148 lira olduğunu, yemek ücretlerinin havalimanı gibi bir yerde günlük 120 lira olduğunu, izinli günleri dahil evlerinden sanal toplantılara katıldıklarını, neredeyse hiçbir zaman mesai ücreti almadıklarını ve resmi tatil günlerinde çalıştıkları mesai ücretlerini bir aydan daha fazla sonra hesaplarına yatırıldığını iddia ediyorlar.

Qatar Airways çalışanları dört yıldır hak ettikleri zamları alamadıkları için şuan sektörde en düşük maaşları kendilerinin aldığını ve kendilerine hizmet sağlayan diğer yer hizmetleri firmalarından daha az maaş alır konuma geldiklerini belirtiyor.

Qatar Airways günlük İstanbul Havalimanı’ndan 3, Sabiha Gökçen Havalimanından 2 ve Ankara Esenboğa Havalimanından 1 uçuş yapıyor. Şirket ayrıca yaz aylarında Antalya, Bodrum, Trabzon ve Adana’dan direkt uçuşlar yapıyor. En fazla uçuş yaptığı hatlardan biri olan Türkiye’de istasyon çalışanlarının bu denli düşük maaş alması ise sektörde bir hayli tepki çekiyor.

Çalışanlar, Qatar Airways yönetimine dava açacaklarını şirkete yazılı olarak bildirdi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir