1. Anasayfa
 2. Qatar Airways

Qatar Airways & Dünya Kupası Yolsuzlar İddiaları


0

Qatar Airways & Airbus & Dünya Kupası

Haberin kaynağı simpleflying.com

Qatar Airways’in sipariş verdiği Airbus uçakları ile FIFA 2022 Dünya Kupası ihalesi arasında bir bağlantı olduğu iddia ediliyor.

Ortaya çıkan bazı raporlar, Doha’da gerçekleşecek olan FIFA Dünya Kupası’nın resmi havayolu Qatar Airways’in, Katar devleti ile bir anlaşma yaptığını öne sürüyor. İddialara göre, havayolu şirketinin 2011’deki Airbus siparişleri tesadüf değil; Katar’ın FIFA organizasyonunun ev sahibi olabilmesi için devlet ile aralarında yaptıkları gizli bir anlaşmanın gereğiydi.

FBI tarafından yürütülen büyük çaplı bir soruşturma, bugünlerde FIFA’da yolsuzluğun en üst düzeylerinde olduğunu kesinleştirmişti ancak son zamanlarda yayınlanan bir belgesel gündemi derinden sarstı. Belgeseldeki iddialara göre, Katar’ın FIFA 2022’ye ev sahipliği yapacağı kesinleştikten sonra şüphe uyandıran birtakım anlaşmalar gerçekleşti. Anlaşmalardan birinin Katar’ın, Fransız futbol kulübü Paris St. Germain’i satın alması olduğu iddia edilirken Qatar Airways’in çok sayıda Airbus uçağı sipariş vermesinin, FIFA 2022 ihalesinde oy kullanacak olan Fransız FIFA İcra Komitesi üyesinin oyunu Katar lehine çevirmek için resmi olmayan bir anlaşmaya dayandığı öne sürüldü.

2010 Kasım’da Qatar Airways’in CEO’su Akbar Al Baker A380’lerin sayısını artırmayı düşündüğünü belirtirken 2011’deki Dubai Airshow’da beklentilerin çok daha üzerinde bir anlaşma imzaladı. Seksen A320neo ve sekiz A380 uçağı içeren anlaşmanın 6,4 milyar dolar değerinde olduğu bildirildi.

A380 satın alımının, Katar’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacağının kesinleşmesiyle eş zamanlı olması bazı şüphelerin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Dünya Kupası’na hangi ülkenin ev sahipliği yapacağına FIFA İcra Komitesi (ExCo) üyeleri karar verdiği için, Katar’ın üyelerden Fransız ExCo üyesi Michel Platini ile resmi olmayan şekilde anlaşarak oyunu garantilediği iddia edildi. Şüpheleri destekleyen olaylardan bazıları da aynı senenin Kasım ayında Platini ve Katarlı yetkiliklerin yediği yemek ve eski FIFA başkanı Sepp Blatter’ın o yemeğin Michel Platini’yi etkilediğini söylemesiydi. Platini ise iddiaları “Kimse benden bu konuda bir şey istemedi.” diyerek reddetti.

The Guardian’ın araştırmacı spor muhabiri David Conn, belgeselde FIFA’nın Katar’da yapılma kararının siyasetin en üst düzeylerinde alındığını iddia etti. Ayrıca, şüpheleri besleyen bir diğer unsur ise Qatar Airways’in büyük çaptaki uçak alımının A380 siparişlerinde zor zamanlar yaşayan Fransa’nın ekonomi ve havacılık endüstrisine olan olumlu etkisiydi.

Şüpheler oldukça yaygınlaşmış olsa da, Qatar Airways’in uçak alımı ile ilgili konuda birinci elden kanıtın olmadığı belirtildi. Katar’ın Teslim ve Miras Yüksek Komitesi Genel Sekreteri Hassan Al Thawadi, suçlamaları reddederek gerçekçi olmadıklarını söyledi ve bu seçime hile karışmadığını savundu.

Ayrıca, Qatar Airways’in yıllardır, Katar’ın FIFA’ya ev sahipliği yapması konusu dahi yokken, aynı üreticiden birçok farklı uçak sipariş ettiği bilinmekle birlikte aynı uçak üzerinden 11,5 milyar dolar değerinde anlaşma imzalayan Emirates’e ayak uydurmak isteme ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Somut kanıtlar olmasa da FIFA’da söz sahibi olan Platini’nin Katarlı yetkililerle yemek yemesinin ve Katar’ın Fransa ekonomisini olumlu etkileyen yatırımlarının zamanlamasının biraz tuhaf ve şüpheli göründüğü söylenebilir.

Yaygınlaşan şüphelerin ardından Simple Flying, açıklama için Qatar Airways’e ulaştı ancak havayolu yetkilileri haber hakkında yorum yapmayı reddetti.

Kaynak ve haber: Simply Flying / simpleflying.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir