1. Anasayfa
 2. Haberler

Pegasus: Her türlü blokzincir projesine açığız

Pegasus: Her türlü blokzincir projesine açığız
0

Yaygınlaşan blokzincir teknolojisi, hava yolu şirketlerinde de aktif kullanılmaya başlandı. Airports Council International, geçtiğimiz yıl yayınladığı raporda 180’den fazla ülkede 2.600’den fazla havaalanı olduğunu açıkladı. Bu kapsamda Markets and Markets, hava yolu şirketlerindeki blokzincir kullanımının 2025 yılında 1.4 milyon dolara ulaşacağını tahmin etti.

Pegasus Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Barış Fındık, havaalanları ve hava yolları arasındaki bilgi paylaşımının çok önemli olduğunu aktardı. Fındık, uçakların iniş zamanını, nerede duracağını, yolcu bagajlarının nereden verileceğini, kalkış yapacak uçağın hangi kapıyı kullanacağını ve gecikme olacaksa ne kadar olacağı yönündeki bilgilerin anlık ve doğru paylaşılması gerektiğine değindi.

Pegasus Hava Yolları, blokzincir teknolojisini şirket operasyonlarında ve şirket verilerinin paylaşımında tercih ediyor. Şirket, 6 sene önce Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı‘nda sistemlerini bu yeni teknoloji üzerinden inşa etti.

Fındık, blokzincir halkasına her dahil olan hava yolunun, havaalanı işletmesiyle verileri kordineli ve kolaylıkla paylaşabildiğine inanıyor. Konuyla ilgili konuşan Fındık, şunları söyledi;

“Şirket; hava yolu tarifesini, anlık olarak seferlerine ait değişen bilgileri; havayolu işletmecisi ise kapı, park pozisyonu, inen uçağın bagajının hangi karoselden alınacağı gibi bilgileri paylaşıyor. Bu bilgiler daha sonra iç sistemlerle ve gerekirse yolcularla da paylaşılıyor. Sonuçta hem operasyonel verimlilik hem de müşteri memnuniyeti artıyor”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir