1. Anasayfa
 2. Hava Yolları

Pegasus Havayolları İle Gündemi Değerlendirdik

Pegasus Havayolları İle Gündemi Değerlendirdik
0

Pegasus Havayolları’nın Haziran-Eylül ayları arasında en fazla uçuş yaptığı dış hat hangisidir?

Haziran-Eylül ayları arasında en fazla uçuş yaptığımız İstanbul Sabiha Gökçen-Lefkoşa Ercan hattıdır.

Pegasus Havayolları’nın yeni uçaklarına çalışanlarının kız çocuklarının ismi veriliyor. Bu uygulama, Türkiye’de çok olumlu yorumlar ile karşılanıyor. Süreci bizlere anlatır mısınız?

Toplumsal cinsiyet dengesi, Pegasus Hava Yolları olarak çok önem verdiğimiz ve etkin çalışmalar yürüttüğümüz bir konu. Şirketimizde pilotluktan üst düzey yöneticiliğe kadar her alanda kadın çalışanlarımızın imzası bulunuyor ve bundan gurur duyuyoruz. Şirketimizin toplumsal cinsiyet dengesi konusunda gösterdiği hassasiyetin bir göstergesi olarak, filoya yeni katılan uçaklarımıza çalışanlarımızın kız çocuklarının isimlerini veriyoruz. Latin dilinde uçaklar dişil olarak kabul ediliyor. Biz de bir şirket geleneği olarak, filoya yeni katılan uçaklarımıza çalışanlarımızın kız çocuklarının isimlerini veriyoruz.

Pegasus Havayolları, ilk olarak A320neo ağırlıklı bir filo planlaması düşünmüş, ardından ise filo planlamasını revize ederek A321neo ağırlıklı bir filo oluşturmayı planlıyor. Bu planlamanın revize edilmesindeki etkenler nelerdir?

A321neo uçaklar, daha fazla yolcunun taşınmasını sağladığından ve daha düşük koltuk başına maliyeti olmasından dolayı operasyonumuzun verimliliğini artıyor. Bu da düşük maliyetli (low cost) hava yolu prensipleri açısından önemli bir etken.

Pegasus Havayolları, Avrupa ağırlıklı çalışan bir düşük maliyetli havayolu. Şirketin teslim alacağı A321neo’lar ile Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya pazarında daha fazla büyümeyi hedefliyor mu?

Bu bölge odaklandığımız büyüme alanlarından biri. Uçuş izinleri elverdiğince bu bölgede büyüme ve A321 neo’ları kullanma isteğimiz ve planımız bulunuyor. Operasyon yaptığımız uçakların maksimum uçuş menzili 06.30 saat kadar. İstanbul ana üssümüzü ve bu mesafe içerisinde hem noktadan noktaya olan karşılıklı talep hem de bağlantılı talep potansiyelini dikkate alarak, tüm coğrafyalarda öncülüğünü yaptığımız “low cost” prensiplerine bağlı şeklinde sefer gerçekleştirme olanaklarını değerlendiriyoruz. Ortadoğu’da birçok noktaya seferimiz mevcut, özellikle Kuzey Afrika ve Orta Asya’da Türki Cumhuriyetleri network’ümüze katmak istediğimiz ülkeler olarak söyleyebiliriz.

Savaş dolayısıyla Türkiye ve Orta Asya’da faaliyet gösteren havayolu şirketleri Ruslar için çıkış kapısı oldu. Pegasus Havayolları, Rusya pazarında geçtiğimiz yıla nazaran ani bir yüksek büyüme oranı yakaladı mı? Yoksa planlanan bir büyüme mi yaşandı? Savaşın uzaması halinde, yine Türkiye’ye gelmek isteyen Rusları ağırlıklı olarak Türk şirketlerin taşıması bekleniyor. 2023 yılı için Rusya pazarında yeni destinasyonlar görebilir miyiz?

Rusya’da 6 noktaya sefer düzenlerken, mevcut durum nedeniyle Krasnodar, Mahaçkale, Grozny ve Mineralnye Vody şehirlerine sefer gerçekleştiremiyoruz. Ancak Moskova ve St. Petersburg seferlerimize devam ediyoruz. Bu yaz döneminde tatil noktalarına yaptığımız seferler yoğun ilgi gördü, mevcut izinlerimiz çerçevesinde Rusya uçuşlarımıza devam edeceğiz.

Pegasus Havayolları, yaz sezonunda tatil bölgeleri haricinde gurbetçileri memleketlerine de taşımayı sürdürüyor. 2023 yılında etnik uçuşları arttırma planınız var mı? Özellikle yaz sezonunda gurbetçilerin yoğun olarak geldiği Konya, Kayseri, Samsun, Gaziantep, Elazığ, Adana gibi meydanlara uçuş sayılarını arttırmayı hedefliyor musunuz?

Pegasus Hava Yolları olarak tarifeli uçuşlarımıza başladığımız günden bu yana, misafirlerimizin yoğun olarak yaşadığı noktalardan seferler düzenliyor ve yeni hat çalışmalarımızda öncelikli olarak bu noktaları değerlendiriyoruz. Yüksek talebin olduğu dönemlerde tarifeli seferlerimiz yanında ülkemizin çeşitli şehirlerinden potansiyel noktalara filo müsaitliğimiz çerçevesinde hem tarifeli hem de ilave seferler düzenlemeye devam ediyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir