1. Anasayfa
 2. Haberler

Overbook Nedir ?

Overbook Nedir ?
0

Zamanında havaalanına gitmenize rağmen size uçakta yer kalmadığı söylendiği oldu mu ? Evet bazı nadir durumlarda zamanında havalimanına gitseniz dahi uçakta koltuk kalmadığı için uçuşa kabul edilemeyeceğinizi söyleyen görevli personeller olabilir ve buna da “OVERBOOK” denilmektedir.

Peki nedir bu OVERBOOK denilen şey ?

Overbook, havayoluyla seyahat eden yolcuların herhangi bir şeyden kaynaklı olarak uçuşa gelmemeleri, yetişememeleri veya biletlerini iptal etmeleri durumunda havayolunun zarar etmesini engellemeye yönelik uçakta bulunan koltuk sayısından fazla, bilet satışı yapmasına denir.

Örnek vermek gerekirsen 200 kişilik kapasitesi olan bir uçuşta 210 bilet satılması gibi. Tüm bunların yanı sıra overbook alanında uzmanlaşmış hava yolu şirketleri tarafından keyfe keder yapılan ve sonucu tesadüfe bırakılan işlemler de değillerdir. Overbooking uygulaması gerek yasal düzenlemeler gerekse IATA (International Air Transport Association, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) tarafından onaylanan bir durumdur. Havayolu şirketinin ne kadar fazla bilet satışı yapacağı, kapsamlı istatistiksel analizlere dayanan bir süreç sonucunda belirlenmektedir.

Bu durum check-in işlemini en sona bırakan yani tüm koltuklar dolduktan sonra check-in yapmaya çalışan misafirlerin başına gelmektedir. Havayolu yetkilisi overbook sürecinin başlaması sonrası, gönüllü yolcu bulmaya çalışır. Bunun için ilgili uçuşta bulunan yolculara yeme, içme, ücret iadesi, konaklama, ulaşım ve ekonomik sınıfta uçuyorsa business class’da uçurma gibi tekliflerde bulunur.

Yeterli sayıda gönüllünün çıkması durumunda herhangi bir sorun çıkmamakta, asıl sorun yeterli sayıda gönüllünün çıkmaması durumunda yaşanmaktadır. Check-in işlemini en sona bırakan yolcular, uçakta yer açılmaması durumunda uçuşa kabul edilmemektedir.

Bu tür durumlarda misafirlerin hakları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SHY-YOLCU haklarında düzenlenmiştir. Peki sizin de hiç böyle bir durum başınıza geldi mi. Haydi yorumlara.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 13
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 4
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 7
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir