1. Anasayfa
 2. HSM

Okuma Parçası- FlyDubai & Emirates İşbirliği gibi, Ülkemizde de Bayrak Taşıyıcı – Low Cost İşbirliği Olmalı Mı?

Okuma Parçası- FlyDubai & Emirates İşbirliği gibi, Ülkemizde de Bayrak Taşıyıcı – Low Cost İşbirliği Olmalı Mı?
0

Birleşik Arap Emirlikleri’nin iki büyük havayolu şirketi Emirates ve FlyDubai, işbirliğinin beşinci yılını kutluyor.

Dubai Uluslararası Havalimanı’nı merkez olarak kullanan her iki havayolu, 5 yılda 11 milyon ortak yolcuyu uçurmayı başardı. FlyDubai yolcuları işbirliği sayesinde 99 farklı destinasyona, Emirates ile uçabiliyorken, Emirates yolcuları ise 80 farkı destinasyona FlyDubai ile hızlı bir bağlantı sağlıyor.

İşbirliği sayesinde 5 yılda 8.5 milyon yolcuya 150 milyar mil dağıtıldı. Ayrıca program sayesinde FlyDubai yolcuları Emirates dinlenme salonlarını rahatlıkla kullanabiliyor.

İki havayolu işbirliğinin bir parçası olarak, kabin içi düzenlemelerine devam ediyor. Emirates, uçaklarına premium ekonomi sınıfını eklerken, FlyDubai ise Business Class koltuğu olan uçak sayısını arttırıyor.

Peki Böyle Bir Ortaklık Ülkemizde De Olabilir Mi ?

Ülkemizde, son yıllarda artan transit yolcu sayısı ile birlikte Dubai gibi İstanbul’da da böyle bir ortaklık kurabilir mi ? FlyDubai, Emirates ortaklığında transit yolcuların daha çok iki havayolunun aynı anda uçmadığı noktalardan geldiği görülmekte. Örneğin Pakistan’ın Multan şehrinden Frankfurt’a uçacak bir yolcu, FlyDubai ile Dubai’ye gelip, buradan Emirates bağlantısı ile Almanya’ya uçuş yapıyor.

Ancak bizim ülkemizdeki havayolları, daha çok yolcu sayısının fazla olduğu büyük meydanlara uçuşlar düzenlemekte ve bir bakıma birbiriyle rekabet halinde. Bu işbirliğinin ülkemizde olabilecek en büyük ikilisi ise THY ve Pegasus ancak, yukarıdaki örnekten yola çıkarak bir meydanı kullanan iki büyük havayolu görülüyor ancak Türkiye’de ise Sabiha Gökçen’den Pegasus, İstanbul Havalimanı’nda ise THY var. Böyle bir işbirliğinde yolcular için zorluk yaratacak durumlar oluşacaktır.

Bu arada, FlyDubai elbette Emirates’in uçtuğu noktalara da uçuyor ve bu meydanlardaki uçuşlar iki havayolu tarafından ortak olarak satılıyor. Ancak, FlyDubai & Emirates ortaklığında en büyük etken ise FlyDubai’nin küçük meydanlardan getireceği yolcuyu Dubai üzerinden rahatlıkla 6 kıtaya da bağlantı sağlayabiliyor olması.

Dileriz ki ülkemizde de böyle bir ortaklık olur ve transit yolcu sayısı arttırılarak, ülkemize daha çok gelir sağlanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir