1. Anasayfa
 2. Haberler

NTSB, Etiyopya’nın, 2019 Boeing 737 MAX kazasına ilişkin nihai raporunu eleştirdi

NTSB, Etiyopya’nın, 2019 Boeing 737 MAX kazasına ilişkin nihai raporunu eleştirdi
0

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) 27 Aralık Salı günü, Etiyopya’da 2019 yılında meydana gelen Boeing 737 Max uçağı kazasına ilişkin taslak kaza araştırma raporu hakkında Etiyopya hükümetine sunduğu yorumları yayınladı.

NTSB eleştirisinde, Etiyopyalı düzenleyicinin nihai raporunun NTSB tarafından sağlanan yorumları içermediğini ve Boeing’in suçunu değerlendirirken diğer belge ve bulguları yanlış ifade ettiğini belirtildi.

ABD düzenleyici kurumu ayrıca, Etiyopya raporunun ölümcül kazaya katkıda bulunan Boeing 737 MAX sistem tasarım sorunlarını değerlendirirken, aynı zamanda katkıda bulunan insan faktörlerini de uygun şekilde ele almadığını gözlemliyor.

NTSB açıklaması

“Taslak, olası neden MCAS’ın tek başına uçağın “kurtarılamaz” hale gelmesine neden olduğunu belirtiyor ve olası nedenin aynı zamanda olayın uygun mürettebat yönetimi olduğunu da kabul etmesi gerektiğine inanıyoruz.” şeklinde ifadelere yer verildi

“O sırada mevcut olan prosedürlere göre, mürettebatın uçağı, komuta edilmeyen burun aşağı girişlerle karşı karşıya kalsa bile kurtarmasına izin verilebilirdi.” denilen açıklamada, ele alınması gereken insan faktörlerini vurgulamaya devam ediyor. Buna göre;

“Uçuş ekibinin performansı kazanın meydana gelmesinde kritik bir rol oynamıştır; ancak, kazaya karışan uçuş ekibinin performansına (CRM dahil) ilişkin bir değerlendirme, Etiyopya raporunda yer almamakta ve tasarım hatalarına yükleniyor” denilerek;

“Uçuş ekibinin performansına ilişkin bilgilerin bulunmaması, daha geniş kapsamlı ve aynı derecede önemli emniyet konularının da ele alınması fırsatını kısıtlamaktadır.” ifadesi eklendi.

“Ayrıca, mürettebatın performansının değerlendirilmesi özellikle zor olmayacaktı çünkü ilgili veriler CVR, FDR, havayolu el kitapları/prosedürleri, mürettebat eğitim kayıtları ve kaza sonrası görüşmelerde kolayca mevcuttu.” şeklinde ibare de yer aldı.

[via aviationsourcenews]

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir