1. Anasayfa
 2. Haberler

Milli Muharip Uçak üretim için son düzlükte

Milli Muharip Uçak üretim için son düzlükte
0

Sektörün en önemli projeleri arasında yer alan Milli Muharip Uçak (MMU)’ta yeni bir aşama daha kaydedildi. 2025’te göklerde olması planlanan MMU’nun ilk prototipi, Son Montaj Hattı’na alındı. Prototipin çok kısa sürede kendi iniş takımları üzerinde durması, 18 Mart 2023’te ise motorları çalışır biçimde hangardan çıkması bekleniyor.

Türk savunma ve havacılık sanayiinde yeni bir adım daha atıldı. Kısa süre içerisinde kendi iniş takımları üzerinde durması beklenen Milli Muharip Uçak’ta heyecanlandıran gelişmeler yaşanıyor. Milli Muharip Uçak’ın ilk protoripi son montaj hattına alındı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, “Bugünlerde gövde birleştirmeleri başlayacak. Gelecek ay iniş takımları üzerine konulacak, motorunu koyacağız. Yılbaşı itibarıyla testlerine başlarız” ifadelerini kullanmıştı. Çalışmalar hız kazandı.

PROTOTİP SON MONTAJ HATTI’NDA


TUSAŞ tarafından geliştirilen ve sektörün en büyük projeleri arasında yer alan Milli Muharip Uçak (MMU) Programı başarıyla devam ediyor. Savunmasanayist’in haberine göre, Milli Muharip Uçak’ın ilk prototipi TUSAŞ tesislerinde düzenlenen törenle Son Montaj Hattı’nda alındı. Parçaları birleştirilmeye başlanılan prototipin çok kısa süre içerisinde kendi iniş takımlarının üzerinde durması, söz konusu prototipin 18 Mart 2023 tarihinde ise motorları çalışır biçimde hangardan çıkış yapması planlanıyor.

HER BİR UÇAĞA 2 ADET F110 MOTORU GÜÇ VERECEK


Milli Muharip Uçak’ın prototiplerinde kullanılan F110 Turbofan Motorları, daha önce teslim edilmişti. Her bir uçağa, iki adet F110 motoru güç verecek. Nihai aşamada Milli Muharip Uçak için düşük kızılötesi ize sahip özgün bir motor geliştirilmesi hedefleniyor.MİLLİ MUHARİP UÇAK NE ZAMAN UÇACAK?
Milli Muharip Uçak’ın üretim faaliyetleri TUSAŞ bünyesinde devam ediyor. İlk prototip uçağın, 18 Mart 2023 tarihinde motorları çalışır şekilde hangardan çıkış yapması ve yer testlerine başlaması planlanıyor.

“YILBAŞI İTİBARIYLA TESTLERE BAŞLAYACAĞIZ”
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada tüm projelerin önemli olduğunu ancak Milli Muharip Uçağın ülkenin geleceğini etkileyecek bir sistem niteliği taşıdığını söyledi.

“Havanızı korumak istiyorsanız bu uçağa ihtiyacınız var” diyen Kotil, uçağın imalatının devam ettiğini ifade etmişti. Kotil, uçak gövdelerinin bölge bölge yapıldığını ve birleştirmelerin başlayacağı bilgisini paylaşarak, “Bugünlerde gövde birleştirmeleri başlayacak. Gelecek ay iniş takımları üzerine konulacak, motorunu koyacağız. Yılbaşı itibarıyla testlerine başlarız. 18 Mart 2023’te motorunu çalıştıracağız” ifadelerine yer vermişti.

[via Türkiye Gazetesi]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir