1. Anasayfa
 2. Haberler

Medikal sebepli divertlerde yolcuya nasıl bir prosedür uygulanıyor

Medikal sebepli divertlerde yolcuya nasıl bir prosedür uygulanıyor
0

Bugün üyelerimizin sıklıkla sorduğu bir konuyu araştırdık Medikal sebepli divertlerde yolcuya nasıl bir prosedür uygulanıyor ❓

Acil iniş yapan uçağa öncelikle bir sağlık ekibi gönderiliyor. Sağlık ekibinin bulunduğu kuruluş ile havalimanı işletmecisi arasındaki mevcut anlaşmalar mevcut ve bu tarz durumlarda söz konusu şirketin sağlık ekibi yönlendiriliyor.

Sağlık ekibi yolcuya ilk müdahaleyi uçakta veya apronda ambulans içinde gerçekleştiriyor. İlk müdahale sonrası yolcunun uçmasında herhangi bir sorun yoksa, yolcu yeniden uçağa alınıyor. Bu işlemin tamamen ücretsiz olduğunu söylemek gerekiyor.

Peki acil iniş yapan uçağın masrafları ne oluyor ❓

Yolcunun sağlık sigortası ve havayolunun bu tarz konularda güvencesi ve sigortası bulunduğu için herhangi bir ödeme yapılmıyor.

Peki Gerçekten Acil Bir Durumsa

Eğer yolcu uçuşa devam edemeyecek kadar kötü bir durumda ise yolcuya ve yolcu yakınına anlaşmalı hastaneye sevk edileceği bunun bir ücretin olacağı belirtiliyor.

Eğer yolcu/yolcu yakını ücret ödemeyi kabul ederse aprondaki ambulans hastayı doğrudan hastaneye sevk ediyor.

Eğer sevk ücretini kabul etmeyen yolcu yakını olursa ise mevcut sağlık ekipleri, yolcuya havalimanı dış hat kapısına kadar eşlik ediyor ve önemliyse mevcut tedavisini uyguluyor. Ardından ise 112 ekipleri gelerek yolcuyu alıyor ve en yakın hastaneye götürüyor.

⚠️ Şunu da unutmamak lazım. Uçuşlardaki mevcut sigortalar sadece uçak içinde ve havayolu şirketini ilgilendiren durumlarda uygulanıyor. Bu tarz havayolu şirketi haricinde yaşanan sorunlarda ise sigortalar bu durumları karşılamıyor. Bu nedenle de yolcu masraflarını kendisi ödemek durumunda kalıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir