1. Anasayfa
 2. Haberler

MAX 7 yetişmiyor

MAX 7 yetişmiyor
0

Federal Havacılık İdaresi bu ay Boeing’e üst düzey bir mektup göndererek, üreticinin B737 MAX 7 modelinin sertifikasyonu için sağladığı belgelerin tamamen yetersiz olduğu uyarısında bulundu ve MAX 7 sertifikasyonunun yıl sonuna kadar tamamlanmasının mümkün olmadığını belirtti.

Ancak Boeing’e güvenlik değerlendirme belgelerini tamamlaması için gereken zaman ve hareket alanını sağlamak üzere Kongre’de siyasi aksiyonlar başladı. Perşembe günü Cumhuriyetçi bir senatör, Boeing’e Renton’da üretilen MAX 7 ve MAX 10’u başka tasarım değişiklikleri yapmadan sertifikalandırması için ihtiyaç duyacağı süreyi sağlayacak bir yasa tasarısı değişikliği sundu.

FAA Mart ayında Boeing’i en büyük model olan MAX 10’un da son teslim tarihine yetişmesinin mümkün olmadığı konusunda uyarmıştı.

FAA’nın Boeing’e gönderdiği sert mektup Boeing’i bekleyen son tarih, iki ölümcül MAX kazasının ardından Aralık 2020’de Kongre tarafından kabul edilen Uçak Sertifikasyonu, Güvenlik ve Hesap Verebilirlik Yasası’nda yer alıyor. MAX’in orijinal sertifikasyonundaki başarısızlıklar ışığında, yasa FAA gözetim sürecinde reform yapmak üzere tasarlandı. Aynı zamanda gelecekteki uçaklar için daha sıkı tasarım standartları ortaya koydu – ancak Boeing’in o zamana kadar tüm MAX uçaklarının sertifikasyonunu gerçekleştireceği beklentisiyle uyum için iki yıllık bir zaman çerçevesine izin verdi.Yasa, bu yılın 31 Aralık tarihinden sonra sertifikalandırılan tüm uçakların, uçuş sırasında bir şeyler ters gittiğinde pilotların ne tür uyarılar alacağını zorunlu kılan en son FAA güvenlik düzenlemesine uymasını gerektiriyor. Avrupalı ve Kanadalı havacılık düzenleyicilerinin baskısıyla Boeing, MAX 10’da sunulacak ve mürettebat uyarı sistemini önemli ölçüde iyileştirecek iki sistem geliştirmesini kabul etti. Ancak, model halen en son FAA standardını karşılamıyor.Önceki iki model olan MAX 8 ve MAX 9 halihazırda sertifikalandırıldı ve yolcu taşımaya devam ediyor. Ancak MAX 7 ve MAX 10 henüz sertifikalandırılmadı ve FAA’nın belirttiğine göre yılsonu teslim tarihini karşılama şansları artık çok az.

FAA’nın Uçak Sertifikasyon Servisi’nde havacılık güvenliğinden sorumlu yönetici direktör Lirio Liu tarafından Boeing’in 737 MAX’in hizmete dönüşünden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Mike Fleming’e gönderildi.Boeing’in güvenlik belgelerini sağlama konusundaki ilerlemesini eleştiren bir dizi FAA mektubu alt düzey yetkililer arasında gönderilmişti. Bu seferki üst düzeydi. Liu, Fleming’e FAA’nın Boeing’e, Aralık ayındaki sertifikasyon hedefini tutturmak için MAX 7’nin kalan tüm Sistem Güvenlik Değerlendirmesi ya da SSA belgelerini Eylül ortasına kadar teslim etmesi gerektiğini söylediğini hatırlattı.

[via Seattle Times]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir