1. Anasayfa
 2. Haberler

Lockheed Martin’den F-35 üretimine azaltma

Lockheed Martin’den F-35 üretimine azaltma
0

ABD’li savunma şirketi Lockheed Martin, 2023 yılında F-35 uçaklarının üretiminin yavaşlatılacağını ilan etti. Lockheed Martin, ‘Devam eden tedarik zinciri zorluklarına ve ABD hükümetinin satın alma rakamlarına ilişkin belirsizliğe bağlı olarak F-35 üretiminin 2023’te düşmesini bekliyoruz.’ dedi.

ABD’li savunma devi Lockheed Martin, 2023’te daha az “F-35 Lightning II” savaş uçağı üretecek. Lockheed CEO’su Jim Taiclet yaptığı açıklamada, “Gelecek yıl Aero’ya baktığımızda, bunun muhtemelen düzden aşağıya doğru bir aralıkta olmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Bu da F-35 üretiminin daha düşük hacimli olacağı anlamına geliyor.

Alman basınında yer alan haber göre ise, Lockheed Martin’in üst düzey yöneticileri, 18 Ekim’de yaptıkları üç aylık kazanç çağrısı sırasında fikir birliğiyle bu karara vardı. Ancak bu beklenen düşüş, mantıksız bir şekilde, F-35 programı için bir afiş yılının ardından geliyor. Eylül ayında Lockheed, İsviçre ile programın 15. müşterisi olarak bir üretim anlaşması imzaladı. 2022 yılı boyunca Kanada, Almanya, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti de beşinci nesil uçakları satın almak için en azından ön niyetlerini açıkladılar.

“F-35’LER İÇİN 2023 TESLİMAT DÖNEMİ”

Jim Taiclet, Lockheed’in 2021 ve 2022 yıllarında çok sayıda uzun vadeli tedarik anlaşması imzaladığını ve önümüzdeki yılı bir ‘teslimat dönemi’ olarak nitelendirdiğini söyledi.

Uluslararası satışlar güçlü görünse de Lockheed yöneticileri, ülke içindeki belirsizliğin üretim ve teslimatlar için düşen beklentileri artırdığını söylüyor.


Taiclet, “F-35’te ABD hükümetinin makro düzeyde bütçe önceliklerinin neler olduğunu belirlemesi gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Taiclet, açıklamalarına şöyle devam etti: Lockheed’in 2024 yılına kadar yıllık 156 kuyruk numaralı F-35 üretim seviyesine ulaşmak istiyoruz. Bunu gerçekleştirmek için yılda yaklaşık 80 ABD uçağı gerekiyor, 75 kadar uluslararası uçak daha geliyor. Yetkilendirme ve tahsis için kongre komitesi süreçleri arasındaki bu 80 sayısını desteklemeye çalışmak ABD hükümetine bağlı olacak. Bu yıl 148 ila 153 adet F-35 teslim etme yolundayız.

Beklenen üretim düşüşünün bir kısmı, Covid-19 pandemisine bağlı devam eden tedarik zinciri kısıtlamalarından kaynaklanıyor. Mali İşlerden Sorumlu Başkan Jay Malave, F-35 gibi programları etkileyecek olan bu “karşı rüzgarların” 2023 yılına kadar devam etmesini bekliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir