1. Anasayfa
 2. Haberler

Lockerbie bombalaması şüphelisi ABD’de gözaltında: PanAm Saldırısı

Lockerbie bombalaması şüphelisi ABD’de gözaltında: PanAm Saldırısı
0

İskoç yetkililer, 34 yıl önce Lockerbie üzerinde 103 sefer sayılı Pan Am uçağını imha eden bombayı yapmakla suçlanan Libyalı bir adamın ABD’de gözaltında olduğunu söyledi.

ABD 2 yıl önce Abu Agila Masud’a yönelik suçlamaları duyurmuş ve 21 Aralık 1988’deki bombalamada kilit rol oynadığını iddia etmişti.

Boeing 747 uçağında meydana gelen patlamada 270 kişi ölmüştü.

Bu olay Britanya topraklarında meydana gelen en ölümcül terör olay olarak kayıtlara geçti.

Londra’dan New York’a giden jumbo jette bulunan 259 yolcu ve mürettebatın tamamı ölürken, Lockerbie’de enkazın evlerini yıkması sonucu 11 kişi daha hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz ay Mesud’un Libya’da bir milis grubu tarafından kaçırıldığı bildirilmiş ve bu da Mesud’un yargılanmak üzere Amerikan makamlarına teslim edileceği spekülasyonlarına yol açmıştı.

2001 yılında Abdul Basset al Megrahi, Hollanda’da özel olarak toplanan bir İskoç mahkemesinde yargılandıktan sonra Pan Am 103 uçağına eylem düzenlemekten suçlu bulunmuştu.

Saldırı nedeniyle hüküm giyen tek kişi oldu.

Megrahi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı ancak kanser teşhisi konulduktan sonra 2009 yılında İskoç hükümeti tarafından merhamet gerekçesiyle serbest bırakıldı. Şahıs 2012’de Libya’da hayatını kaybetti.

Her zaman masum olduğunu savunan Megrahi, 27 yıllık cezasına karşı iki kez temyiz başvurusunda bulundu. Bunlardan biri başarısız oldu, diğeri ise reddedildi.

Crown Office ve Procurator Fiscal Service (COPFS) sözcüsü şunları söyledi: “Lockerbie bombalamasında hayatını kaybedenlerin ailelerine, şüpheli şahıs Abu Agila Mohammad Mas’ud Kheir Al-Marimi’nin (“Mas’ud” ya da “Masoud”) ABD’de gözaltında olduğunu bildiririz.

“İskoç savcılar ve polis, Birleşik Krallık hükümeti ve ABD’li meslektaşlarıyla birlikte çalışarak, tek amacı Al Megrahi ile birlikte hareket edenleri adalete teslim etmek olan bu soruşturmayı sürdürmeye devam edecektir.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir