1. Anasayfa
 2. HSM

Köşe Yazısı: Skytrax 2022 Değerlendirmesi

Köşe Yazısı: Skytrax 2022 Değerlendirmesi
0

Havacılık sektörünün Oscar’ı diyebileceğimiz Skytrax, 2022 yılının enlerini geçtiğimiz ay açıklamıştı. Dünyanın en iyi havayolundan, havalimanı salonlarına çeşitli ödüller veren Skytrax, sektörün en itibarlı ödül töreni olarak belirtiliyor. Havayolları ise bu ödülleri alabilmek adına kendi sınıfındaki havayolları ile rekabet halinde.

Skytrax Ödülleri, iki milyona yakın yolcunun değerlendirmesi ile gerçekleşiyor. Yolcular uçak içinden, verilen hizmetlere ve iniş/biniş yaptıkları havalimanına kadar çeşitli durumları değerlendiriyor. Bazı zamanlar bu ödüllerin rüşvet karşılığı verildiği de gündeme gelmişti.

Türk Hava Yolları’nın Yönetim Kurulu Eski Başkanı İlker Aycı, bu durumdan dolayı Skytrax’ten çıkma kararı almıştı. Skytrax o yıl Türk Hava Yolları’nı 27. sıraya, hizmet bakımından yıldız sayısını ise 4’ten 3’e indirmişti.

Aslında her yıl benzer havayollarının aynı ödülleri alması da kullanıcılar tarafından eleştirilen bir nokta. Örneğin Qatar Airways, 2012 yılından bu yana verilen “Dünya’nın En İyi Havayolu” ödüllerinin 6’sını almış. Yine bu yıl havayolu, gerek Business, gerekse kabin içi hizmet konusunda 9 farklı dalda ödül kazandı.

Skytrax’ın eleştirilen kısmı bu olsa da kendi sınıfındaki en önemli organizasyon olması, ödül kazanan havayolları için bir prestij ve reklam sunuyor.

Skytrax tarafından 59 farklı havayoluna 135 farklı dalda ödül verilmiş. Bu kadar fazla ödül verilmesi bu organizasyonun çok prestijli bir organizasyon olduğunu gösterir mi sizlere sormak isteriz :)

Türk Hava Yolları, bu ödüllerde Avrupalı havayolları ile rekabet ediyor. THY, 1’i global, 3’ü ise Avrupa kıtasında olmak üzere 4 farklı ödüle layık görüldü. THY’nin kendi sınıfındaki havayollarına nazaran daha iyi hizmet verdiği, kısa/uzun mesafeli tüm uçuşlarda ikram bakımından öne çıktığı hiç kuşku yok ki biliniyor. Lufthansa, Air France ve British Airways ise ödüllerinin tamamını Avrupa kıtasından aldı.

Türk Hava Yolları. “Avrupa’nın En İyi, Doğu Avrupa’nın En İyi, Dünya’nın En İyi Business Class Servisi ve Avrupa’nın En İyi Ekonomi Sınıfı” ödüllerinin sahibi oldu.

Türk Hava Yolları’nın rekabet ettiği Lufthansa, bu yıl ödül alamadı. Air France ise Batı Avrupa’nın en iyi havayolu ve Avrupa’nın en temiz kabin ödüllerini aldı. British Airways ise ödüllerini daha çok kabin ekibi üzerinden aldı.

Londra merkezli havayolu şirketi, Avrupa’nın en iyi kabin ekibi ve en iyi kabin memuru hizmeti ödüllerinin sahibi oldu.

Global anlamda en fazla ödül alan havayolları ise; Qatar Airways, Singapore Airlines, Emirates, Hainan Airlines ve All Nippon Airways oldu. Bu havayolları ise Skyrax tarafından her yıl ilk 10’da gördüğümüz havayolları olarak karşımıza çıkıyor.

Son olarak sizlerin yorumunu merak ediyoruz. Bu kadar çok ödül verilmesi, bir organizasyonu prestijli hâle getirir mi ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir