1. Anasayfa
 2. Köşe Yazarları

KÖŞE YAZISI – Rusların İstanbul’a Olan İlgisi Uçuş Sayılarına Yansıyor

KÖŞE YAZISI – Rusların İstanbul’a Olan İlgisi Uçuş Sayılarına Yansıyor
0

Geçtiğimiz yıllarda Rusların daha çok Antalya’yı tercih ettiği biliniyor ancak pandemi sonrası bu talebin bir kısmının ise İstanbul’a yoğunlaştığı görülmüştü. Ukrayna Rusya savaşı sonrası Rusların uçuş ve tatil yapacağı ülke sayısı ise çok sınırlı kaldı. Rus turistlerin sorunsuz olarak gelebildiği ülkelerin başında ise Türkiye yer aldı.

Kasım sonu itibariyle Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı 5 milyona yaklaştı. Savaş nedeniyle Rus turistlerin bir kısmının iç turizme yöneldiği bir ortamda bu sayının iyi olduğu belirtiliyor. Ancak Antalya haricinde Rusların İstanbul’a ilgisi beklentinin üzerine çıktı. Ruslar İstanbul’da hem tatillerini geçiriyor hem de buradan bir çok ülkeye uçma imkanını elde ediyor.

HavaSosyalMedya ekibi olarak havayolu şirketlerinin İstanbul’a uçuşlarını değerlendireceğiz.

1) AEROFLOT

Rus bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Aeroflot, Moskova’dan İstanbul’a haftalık 35, Saint Petersburg’dan haftalık 3 ve Yekaterinburg şehrinden ise haftalık 2 uçuş gerçekleştiriyor. Havayolu Moskova uçuşlarında B777, B737, A330 uçaklarını kullanırken, diğer hatlardan yaptığı uçuşları B737’ler ile icra ediyor.

Fotoğraf: HavaSosyalMedya Özel

2) AZIMUTH AIRLİNES

Rusya’nın en büyük SSJ-100 operatörü olan Azimuth Airlines, savaş sonrası İstanbul’u seven havayollarının başında yer alıyor. Havayolu Soçi’den İstanbul’a haftalık 19, Mineralyne Vody’den 14 ve Moskova Vnukovo’dan haftalık 7 uçuş düzenliyor. Uçuşların tamamı Rus yapımı Superjet 100’ler ile icra ediliyor.

Fotoğraf: HavaSosyalMedya Özel

3) RED WINGS

İstanbul Havalimanı’na en fazla bağlantı sunan havayolu şirketlerinin başında Red Wings geliyor. 2019 yılında tarifesiz olarak İstanbul Havalimanı’na uçuşlara başlayan havayolu şirketi, şu anda Rusya’nın tam 16 farklı şehrinden İGA’ya uçuyor.

Havayolu Yekaterinburg’dan haftalık 5, Chelyabinsk’ten 3, Kazan’dan 5, Mahaçkale’den 5, Mineralyne Vody’den 1, Moskova Domodedovo’dan 5, Moskova Zhokovsky’den 11, Nalçik’ten 1, Nizhnekamsk’tan 1, Novgorod’dan 2, Orenburg’dan 1, Samara”dan 3, Ufa’dan 4, Soçi’den 1, Stravtopol’dan 2 ve Vladikavkaz’dan 2 uçuş yapıyor.

Fotoğraf: HavaSosyalMedya Özel

4) IRAERO AIRLINES

Rus yapımı SSJ-100 ile uçuş yapan diğer şirket ise IrAero. Havayolu şirketi 9 farklı şehirden İstanbul’a uçuş yapıyor. Havayolu Kazan, Nalçik ve Ufa’dan haftalık 1; Mineralyne Vody, Stravtopol ve Vladikavkaz’dan haftalık 2; Mahaçkale ve Soçi’den haftalık 4 ve Moskova’dan haftalık 6 uçuş yapıyor.

Fotoğraf: HavaSosyalMedya Özel

5) UTAIR

Rusya’nın eski havayolu şirketlerinden birisi olan Utair, Kafkasya’da yer alan Çeçenistan’dan İGA’ya uçan tek havayolu. Havayolu Çeçenistan’ın başkenti Grozni’den İstanbul Havalimanı’na günlük olarak uçuş düzenliyor.

Fotoğraf: İgairport/ Twitter

6) S7 Ailrines

Bu yıl ilk kez İstanbul uçuşlarına başlayan Siberia Airlines (S7), Moskova’dan haftalık 7, Novosibirsk’ten ise haftalık 2 uçuş gerçekleştiriyor. Uçuşlar B737-800 tipi uçaklar ile icra ediliyor.

Fotoğraf: HavaSosyalMedya Özel

7) ROSSIYA AIRLINES

Aeroflot’un alt markası olan Rossiya, Rusya’nın tatil bölgesi Soçi’den haftalık 21 uçuş ile İstanbul’a uçuyor. Uçuşlar SSJ-100 tipi bölgesel uçaklar ile yapılıyor. Şirket ayrıca haftalık 3 frekans olarak Saint Petersburg kentinden İstanbul’a uçuşlar düzenlemekte. Uçuşlar B737-800 tipi uçaklar ile icra ediliyor.

Fotoğraf: HavaSosyalMedya Özel

8) IKAR AIRLINES

IKAR- Nordwind Airlines, haftalık 2 frekans olarak Moskova’dan İstanbul’a tarifesiz uçuşlar düzenliyor. Uçuşlar B777-200 tipi uçaklar ile icra ediliyor.

Fotoğraf: HavaSosyalMedya Özel

9) YAMAL AIRLINES

Rusya’dan uçan bir diğer havayolu şirketi ise Yamal Airlines. Havayolu haftalık 2 frekans olarak Moskova’dan İstanbul’a tarifesiz uçuşlar düzenliyor. Uçuşlar A321 tipi uçaklar ile icra ediliyor.

Fotoğraf: HavaSosyalMedya Özel

10) TÜRK HAVA YOLLARI

Bayrak taşıyıcı havayolu şirketi THY, Moskova’dan haftalık 35, Saint Petersburg’dan haftalık 14 ve Kazan’dan haftalık 7 uçuş düzenliyor.

Fotoğraf: HavaSosyalMedya Özel

11) PEGASUS AIRLINES

Türkiye’nin en büyük düşük maliyetli havayolu şirketi Pegasus, Moskova’dan haftalık 14, Saint Petersburg’dan ise haftalık 7 uçuş yapıyor.

Görüldüğü üzere Rusya’nın pek çok noktasından İstanbul’a onlarca uçuş yapılıyor. İstanbul’a aylık ortalama 100.000 turistin geldiği belirtiliyor. Önümüzdeki yıl bu sayının daha da artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir