1. Anasayfa
 2. Haberler

Köln-Bonn’da altın avı

Köln-Bonn’da altın avı
0

Almanya’nın Köln- Bonn Havaalanı’nda Türkiye’den gelen yolcuların bagajlarından toplam piyasa değeri 220 bin euro olan 4.6 kilodan fazla altın ele geçirildi

KÖLN Gümrük Dairesi Sözcüsü Jens Ahland, Türkiye’den dönen yolcuların altınları beyan etmeyip saklamayı tercih ettiklerini açıkladı. Ahland, “Altınları ya vücutlarına ya da kıyafetlerinin arasına saklıyorlar. Yakalananlar hem ithalat vergisi hem de ağır para cezası ödemek zorunda kaldılar” dedi.

Ahland’a göre Mart ayında ele geçirilen kaçak altın ve ziynet eşyası Ocak ve Şubat ayında ele geçirilenlerin toplamının iki katına eşit. Ayrıca bu sayı artmaya devam ediyor.

Sözcü Ahland, Türkiye gibi Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen yolcuların beraberlerinde en fazla 430 euro değerinde altın takı bulundurabileceklerini belirterek, bu miktarın üzerindeki takıların gümrüğe tabi olduğunu ve mutlaka önceden resmi makamlara bildirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sözcü ayrıca genellikle “Almanca yetersizliği” nedeniyle bu yolcuların ifadelerinin daha sonra yazılı olarak alındığını, bu durumda da soruşturmanın gizliliği ilkesi gereğince beyan ettikleri gerekçelerin açıklanmadığını belirterek, son dönemlerdeki artışın nedenini belirlemekte zorluk yaşadıklarını söyledi.

Hannover’de Şubat ayında da yine Türkiye’den gelen bir yolcunun üzerinde ve valizinde gizlenmiş şekilde bulunan 13 bin euro değerinde altın ve ziynet eşyası yakalandığı açıklanmıştı. 7 Şubat Pazar günü gelen 46 yaşındaki kadın yolcunun farklı çantalarda gizlenmiş, orijinal paketi ve faturalı altın yüzükler, kolye, bilezik ve gerdanlıklar bulunduğu duyurulmuştu. Bremen’de ikamet eden o yolcu hakkında da vergi kaçırmaya teşebbüsten soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Ahland “Bir yolcu yarım kilodan fazla, değeri 30 bin euro olan altın bilezik ve kolyeyi bavullarına saklamıştı” dedi. Kontrol edilen yolcular arasında 8 adet yasaklı kesici silah yakaladıklarını belirten Ahland, bu silahlar arasında kelebek bıçak, sustalı, muşta ve hava tabancaları olduğunu söyledi.

[via DW]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir