1. Anasayfa
 2. Haberler

Karadağ Hükümeti Pegasus’a Uçuş Yasağı Getirdi

Karadağ Hükümeti Pegasus’a Uçuş Yasağı Getirdi
0

Karadağ hükümeti, Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile Podgoritsa arasındaki uçuş iznini iptal etti. Havayolunun Tivat’a planladığı seferler de iptal edildi. Pegasus, 15 Nisan’dan itibaren bu rotada uçuş yapamayacak.

Kararın arkasında yatan neden Air Montenegro’nun başvurusu. Karadağ’ın ulusal havayolu şirketi, Pegasus’un uçuşlarını yasa dışı olarak nitelendirerek hükümete başvurdu. Başvuruda Air Montenegro’nun İstanbul rotasında maddi kayıp yaşadığı öne sürüldü. Ayrıca havayolu şirketinin İstanbul hattında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yolcu sayısında %4 oranında bir düşüş yaşadığı belirtildi.

Air Montenegro Yönetim Kurulu Başkanı Tihomir Dragaš, Pegasus’a getirilen kısıtlamalara ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Geçen yıl Karadağ Sermaye Yatırımları Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türk havacılığıyla bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. Yetkililer iki ülke arasında sözde açık hava politikası yarattı. Bu Mutabakat Zaptı tamamen yasa dışıdır ve hükümetin onayına sahip değildir. Uçuş sayısı artık sınırlandırıldı ve Pegasus Havayolları 15 Nisan’dan itibaren İstanbul-Podgoritsa arasında uçuş yapamayacak.”

Air Montenegro ve Türk Hava Yolları’nın İstanbul – Tivat ve İstanbul – Podgoritsa uçuşları sorunsuz olarak devam edecek. Pegasus Havayolları ise Ankara – Podgoritsa ve İzmir – Podgoritsa uçuşlarını sürdürecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir