1. Anasayfa
 2. Haberler

Jump Seat’e Sığmaması Nedeniyle İşten Çıkarıldı

Jump Seat’e Sığmaması Nedeniyle İşten Çıkarıldı
0

Spirit Airlines uçuş görevlisi, emniyet kemerini kapatmak için ‘çok büyük’ olduğu gerekçesiyle işten çıkarılmasının ardından havayolu şirketine dava açtı

Kadın, eğitim aşamasında jump seat’te kemer takabildiğini gösterebildi fakat bir uçuş sırasında emniyet kemerini kapatamadığını söyledi.

“Küçük” bir jump seat’a sığması gerektiği söylenerek işten çıkarılan bir uçuş görevlisi, ırk ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle eski işvereni Spirit Airlines’a dava açıyor.
Güney Florida Bölge Mahkemesinde 16 Kasım’da açılan davada Chelsia Blackmon geri ödeme, telafi edici zararlar ve cezai tazminatları kapsayacak şekilde belirtilmemiş bir miktar tazminat talep ediyor.

Siyahi bir kadın olan Blackmon, düşük maliyetli Amerikan havayolu şirketinin uçuş görevlisi eğitim kursunu tamamlamış ve bu kurs sırasında kendisinden jump seat’e bağlanabileceğini göstermesi istenmişti.

Bu koltuklar uçakta uçuş görevlilerinin kalkış ve iniş sırasında oturmaları için kullanılıyor ve dört noktalı emniyet kemeri içeriyor.

Blackmon bu eğitim aşamasında jump seat’ta kemeri takabildiğini gösterebilmiş olsa da, 2021 Eylül’deki bir uçuş sırasında emniyet kemerini takamadığını söyledi.

Uçuş görevlilerinin jump seat emniyet kemeri uzatıcılarını kullanmalarına izin verilmediğinden, Blackmon uçaktan inmek zorunda kaldı ve o yolculukta çalışmadı.

Paddle Your Own Kanoo tarafından bildirildiği üzere, Blackmon “daha sonra idari izne çıkarıldı ve kısa bir soruşturmanın ardından havayolu şirketi kendisinden bir uçuş görevlisi jump seat’a sığabileceğini kanıtlamasını talep etti.”

İddiaya göre bir ay sonra Blackmon’dan “kendisi için çok küçük” olan bir jump seat’a oturması istendi.

Blackmon, Spirit’in kendisini boyu nedeniyle işten çıkarma hakkına itiraz etmese de, aynı durumdaki beyaz bir meslektaşına jump seat’a oturması için daha fazla zaman verildiği için bu hareketin ayrımcı olduğunu iddia ediyor.

Spirit’i ırkı nedeniyle jump seat’a oturması için kendisine daha az zaman vermekle suçlayan Blackmon, bu hareketi “kasıtlı ve kötü niyetli” olarak nitelendirdi ve medeni haklarını “umursamazca göz ardı ettiğini” söyledi.

İşten çıkarılmasının federal Medeni Haklar Yasası ve Florida Medeni Haklar Yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor.

[via sundayworld]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir