1. Anasayfa
 2. Haberler

İtalya’da kayıp helikopter. Sinyal alındı.

İtalya’da kayıp helikopter. Sinyal alındı.
0

İtalya’da kalkıştan kısa bir süre sonra radardan çıkan helikopteri 4’ü Türk 7 kişinin arama çalışmaları devam ediyor. İçinde Eczacıbaşı Holding’in 4 çalışanının bulunduğu helikopterin düştüğü düşünülüyor. Son olarak helikopter pilotunun cep telefonu sinyalinin bulunduğu belirtildi.

İtalya’nın Lucca şehrinden kalktıktan sonra radardan çıkarak kaybolan helikopteri arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Dün sabah saatlerinde Lucca şehrindeki Capannori Tassignano Havalaanı’ndan kalkan Agusta Koala ”AW119” tipi bir helikopterin radardan kaybolduğu bildirildi. Helikopteri arama çalışmalarının Toskana ve Emilia-Romagna bölgelerinin sınır kesiminde sürdüğü belirtildi. Fakat orman örtüsü, arama kurtarma çalışmalarını oldukça güç duruma getirdi. Son olarak ise İtalyan basınının bildirdiğine göre, pilota ait olduğu düşünülen telefonun sinyaline ulaşıldı.

Lucca İtfaiye Komutanlığı Müdür Yardımcısı Giunti Gilberto, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Özellikle kayıp yolcunun telefonundan aldığımız sinyal, bizim alanı belirlememizde yardımcı oldu ancak bu alan çok geniş. Yaklaşık 30 kilometrekarelik bir alandan bahsediyoruz. Bu alan, telefon verilerinden datalarla belirlendi. Hem karada hem helikopterle sinyallerin bize gösterdiği yerde helikopteri bulmaya çalışıyoruz. Dronlarımız, can kurtaran köpeklerimiz var. Sabahtan beri aralıksız çalışıyorlar. Gece de devam ettik bazı özel teknik ekipmanlarımızın yardımıyla. Aramalarınız aralıksız sürüyor.”

Helikopterdekiler için umut olup olmadığı sorusuna Gilberto, “Amacımız onları bulmak. Sahada bunun için var gücümüzle çalışıyoruz. Kolay bir durum olmadığını tekrar ediyorum zira arazi çok geniş ve kendine has zorlukları var. Çalışmalarımızı bir an önce sonuçlandırmak için elimizden geleni yapacağız.” yanıtını verdi.

Bölgeye yakın olan Castiglione di Garfagnana’daki çim sahaya inen itfaiye helikopteri de yüklendiği sinyal tespit edici cihazla yeniden havalanarak arama çalışmalarına katıldı.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir