1. Anasayfa
 2. AJet

İstanbul – Londra Hattı İnanılmaz Yoğun

İstanbul – Londra Hattı İnanılmaz Yoğun
0

OAG verilerine göre Dünya’da en fazla uluslararası yolcunun seyahat ettiği şehirler arasında İstanbul ve Londra yer alıyor. İstanbul’un, yaklaşık olarak 65 ülkeye 4 saatlik uçuş süresinde olması yolcular için cazip hâle gelirken, Dünya’da en fazla yabancı havayolu şirketinin uçtuğu şehir olan Londra ise hem turistler için hem de aktarma yolcular için geçmişten beri tercih edilen nokta olarak göze çarpıyor.

Bu kış sezonunda iki şehir arasında 5 farklı havayolu, Londra’daki 4 farklı havalimanından İstanbul’daki 2 farklı havalimanına haftalık 148 uçuş düzenleyecek. Peki bu havayolu şirketleri hangileri ? HavaSosyalMedya ekibi olarak sizler için derledik.

1) Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları’na ait B777, Londra Heathrow Havalimanı’na iniş yapıyor. Fotoğraf: Chris J. Ratcliffe

Bayrak taşıyıcı havayolu şirketi THY, İstanbul Havalimanı’ndan Londra’nın en büyük havalimanı Heathrow’a haftalık 45 uçuş yapıyor. Havayolu şirketi bu uçuşların yarısında B777, A330, B787, A350 gibi geniş gövdeli uçaklar ile seferler düzenliyor. Havayolunun ayrıca Londra Gatwick Havalimanı’na da haftalık 21 uçuş düzenliyor. Şirket bu hatta nispeten daha az yolculu A321neo’ları kullanmakta.

2) British Airways

British Airways’in ilk Sabiha Gökçen Uçuşundan Bir Kare

İngiltere’nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi British Airways, İstanbul’a en fazla uçan Avrupalı bayrak taşıyıcılardan birisi. Havayolu, Londra Heathrow’a haftalık 21 uçuş düzenlemekte. Ayrıca bu yaz sezonu Sabiha Gökçen uçuşlarına da başlayana British Airways bu rotada da haftalık 4 uçuş sunuyor. British Airways, İstanbul uçuşlarının tamamında A320neo ve A321neo’lar ile sefer düzenliyor.

3) Pegasus Havayolları

Pegasus Havayolları için bu yaz Stansted Havalimanı’nda tören düzenlenmişti.

Geçtiğimiz günlerde 100. uçağını filoya dahil eden Pegasus Havayolları da İstanbul’dan Londra’ya en fazla uçuş yapan havayolu şirketlerinden birisi. Şirket, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan daha çok düşük maliyetli havayolu şirketlerinin tercih ettiği Londra Stansted Havalimanı’na haftalık 25 uçuş düzenliyor. Bu sayı yaz sezonu artış gösteriyor.

4) AnadoluJet

Mavi kuyruk, Pegasus Havayolları ile aynı rotada rekabet ediyor. Havayolu şirketi Sabiha Gökçen – Londra Stansted arasında haftalık 14 uçuş sunuyor.

AnadoluJet’in ilk Londra uçuşu öncesi yapılan kutlamaya dair bir fotoğraf.

5) WizzAir

WizzAir, İstanbul’a çeşitli ülkelerden haftalık 28 uçuş düzenlemekte.

Pandemi sonrası dönemde ismini sık duyduğumuz ve Avrupa’da en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden birisi olan WizzAir, bu yıl Türkiye’ye yoğun bir uçuş planlaması yapmıştı. Düşük maliyetli havayolu şirketi, Londra Gatwick Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na haftalık 11 uçuş gerçekleştiriyor. Ayrıca Londra Luton Havalimanı’ndan da uçuş yapan WizzAir, buradan yine İstanbul Havalimanı’na haftalık 7 uçuş yapmakta. Uçuşlar daha çok Airbus A321neo tipi uçaklar ile icra ediliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir