1. Anasayfa
 2. Haberler

İstanbul Havalimanı metrosu açılıyor

İstanbul Havalimanı metrosu açılıyor
0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, NTV canlı yayınında Ahmet Arpat’ın sorularını yanıtladı. Bakan Karaismailoğlu hem Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattı ile ilgili bilinmeyenleri hem de İstanbul’da yapımı süren metro inşatlarının son durumunu anlattı.

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar;

METRODA YERLİ SİNYALİZASYON SİSTEMİ

İstanbul Havalimanı Metrosu, dünyanın transit merkezine, dünyanın en büyük havalimanına bağlanacak bir hat. Açılacak olan ilk etabın uzunluğu 34 kilometre. Bu devasa bir uzunluk. Bunun devamında Gayrettepe tarafı 3,5 kilometre, havalimanından devam ettiğinizde Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece ve Marmaray’a kadar uzanan  tam 69 kilometrelik bir şehir içi devasa metro sistemi kuruyoruz. Rekorların kırıldığı bir proje. Diğer etaplar da tamamlanınca 69 kilometrelik bir uzunluğa ulaşacak. Yıl sonuna kadar tamamlanacak bu metro hattıyla Avrupa yakası tamamen çevrilecek. Metroda akıllı tünel sistemi kullanıldı. Sıfırdan yaratılan bir sistem kuruldu. Sinyalizasyon sistemi tamamen yerli ve milli imkanlarla yapıldı. Aselsan ve TÜBİTAK iş birliğiyle yapılan sinyalizasyon sistemi diğer metrolarda da kullanılabilecek. Sistem tek bir kumanda merkezinden yönetilebilecek.

ENGELLİLER DE UNUTULMADI

Metroda engelli vatandaşlarımız da unutulmadı. Kabartma taşlardan, klavuz yollara, yüreyen merdivenlerden asansörlere kadar, ses sistemine kadar her şey düşünülerek inşa edildi. Engelli vatandaşları da buraya getirerek onların deneyimlemesini sağladık. Metroya geldiler ve hiçbir engel tanımadan seyahatlerini gerçekleştirdiler. Herkes için erişilebilir bir sistem kurduk.

METRO HATTININ GÜZERGAHI

Metro hattı bugün için Kağıthane istasyonundan başlıyor. Önümüzdeki Haziran ayına kadar biz bunu Gayrettepe’ye kadar getireceğiz. Gayrettepe’ye geldiğinde buradan Yenikapı, Taksim-Hacıosman metrosuyla entegre oluyor, ayrıca Zincirlikuyu’dan da metrobüse entegre olacak. Mecidiyeköy- Mahmutbey hattının Kağıthane istasyonu ile birbirini tamamlıyorlar.

İSTANBUL HAVALİMANI METRO ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

İstanbul Havalimanı Metro ücreti, metrobüs ücretiyle aynı olacak. Kısa mesafe 9,90 TL olacak, havalimanı ise 12 TL olacak. Uzunluğuna göre ücretlendirilecek. Öğrenciler de bu ücretin yarısını ödeyecek. Burada hem İstanbulkart hem Türkiyekart hem de kredi kartı ile ödeme yapılabilecek. Turnikeler buna uygun yapıldı.

KAĞITHANE-İSTANBUL HAVALİMANI ARASI NE KADAR SÜRECEK?

Saatte 120 kilometre hıza ulaşacak. Türkiye’nin en hızlısı dünyanın da sayılı metrolarından biri olacak. Normal şehir içi metrolarda maksimum hız 80 kilometredir ancak 40-50 kilometre arasında değişir. Burada 120 kilometreye çıkabileceğimiz güzergah var, ortalama hızı 90 kilometre olacak. Kağıthane’den İstanbul Havalimanı’na 24 dakikada, Taksim’den Havalimanı’na 38 dakikada gidilebilecek.

İNŞAATI SÜREN METRO HATLARI

Şubat ayı içerisinde Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi metro hattını açacağız. Kazlı Çeşme-Sirkeci metro hattını ise Nisan-Mayıs gibi bitirmeye çalışıyoruz. Yine bu hattın devamı olan Arnavutköy’den başlayıp, Kayaşehir’den geçerek Marmaray’a kadar uzanan 31 buçuk kilometrelik hattı da bu yıl hizmete alacağız. Altunizade Metrobüs İstasyonu ve Üsküdar-Ümraniye hattının Altunizade İstasyonu’ndan ayrılarak Ferah Mahallesi, Çamlıca ordan da Bosna Bulvarı’na kadar uzanan çalışmalarımız da 2024 yılında tamamlanacak. Yine İstanbul’un en büyük nüfus yoğunluğunun olduğu hatlardan bir tanesi Bağcılar, Güngören, Bahçelievler, Bakırköy’ü sahile bağlayacak ve Kirazlı’ya entegre olacak hattıda bu yıl içerisinde bitirmiş olacağız.

HIZLI TREN PROJELERİNDE SON DURUM

Hızlı trenin İstanbul Havalimanı’nda bir durağı olacak. Metroyla entegre edilecek. İstanbul Havalimanı’ndan Ankara’ya kadar gidilebilecek.

Havalimanı ve havalimanı ile metro istasyonunun ortasından da Ankara- İstanbul hızlı trenine bağlı olarak Gebze’den ayrılıp Sabiha Gökçen ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün üstünden de devam ederek İstanbul Havalimanı’nda da bir istasyonumuz olacak. Bu istasyonla hem havalimanı entegrasyonu hem metroyla İstanbul entegrasyonu da sağlanmış olacak ve Arupa’ya giden bir ten olacak. İhale işlemleri şu an devam ediyor, bu yıl içerisinde ihale sürecini tamamlayıp inşaatlarına başlayacağız. İstabul-İzmir-Ankara hızlı tren çalışmaları devam ediyor. Bursa 2024 yılı sonunda hızlı trenine kavuşacak. Bursa’yı Ankara-İstanbul hattına bağlayarak Bursa’dan İstanbul ve Ankara’ya ulaşım süresi 2 saate düşecek. Bu projenin ikinci etabı Balıkesir’e kadar devam edecek. Ankara-Sivas arasındaki hızlı tren hattını Nisan ayına yetiştirmek için büyük çaba sarfediyoruz. Bu proje, Ankara-Sivas arasındaki yolculuk süresini 13 saatten 2 saate düşürecek kıymetli bir iş.

 

[via NTV]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir