1. Anasayfa
 2. Haberler

İklim Krizinin Ele Alındığı Davos’ta Karbon Yayan Özel Jet Yoğunluğu

İklim Krizinin Ele Alındığı Davos’ta Karbon Yayan Özel Jet Yoğunluğu
0

Davos’ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’nda enflasyon, terör, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yanı sıra iklim değişikliğini de ele alan dünyanın en güçlü ve zengin isimlerinin zirveye, çevre kirliliğine neden olan özel jetleri ile gitmesiyle ilgili tartışmalar sürüyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ MASADA

Rusya’nın girişinin yasaklandığı zirve boyunca iklim değişikliği, enflasyon, gıda güvenliği, Rusya-Ukrayna Savaşı ve terör gibi konular ele alındı. Ancak, dünya siyasetine ve ekonomisine yön veren isimlerin katıldığı zirvede iklim değişikliği ile mücadele masadaki konular arasında yer alsa da aslında mücadelenin masada kaldığı ifade ediliyor. Amsterdam merkezli çevreci kuruluş Greenpeace, Davos’a gelirken karbon yayan özel jetleri kullanan liderleri iklim değişikliği ile mücadelelerinde dürüst olmamakla ve “ikiyüzlülük” ile suçluyor.

DAVOS’A ÖZEL JETLERİYLE GELDİLER

Greenpeace Sözcüsü Klara Maria Schenk, açıklamasında, “Avrupa bugüne kadar kaydedilen en sıcak Ocak ayını yaşıyor. Dünyanın dört bir yanında yaşayan insanlar, ekstrem hava olayları ile mücadele ediyor. Ancak, en zengin ve güçlü isimler kapalı ardında iklim değişikliği ve eşitsizliği görüşecekleri Davos’a özel jetleri ile geldi” dedi.

ZÜRİH’TE ÖZEL JET YOĞUNLUĞU

Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İsviçre’ye gelen konuklar jetleri için park alanı bulmakta zorlandı. Duebendorf’taki İsviçre Hava Kuvvetleri Üssü’nde çok sayıda özel jet yan yana park ettiği görüldü. Zürih üzerinden foruma katılan isimlerin bazları ise jetlerini Zürih Havalimanı’na bıraktı. Zürih Havalimanı’ndaki özel jetler nedeniyle yoğunluk yaşandı.

Özel jetlerin yoğunluğu yabancı basında “İkiyüzlülükte master” şeklinde yorumlandı.

[via Haber7]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir