1. Anasayfa
 2. Best of HSM

Hindistan’dan Günde 5 Uçak Geliyor – Okuma Parçası

Hindistan’dan Günde 5 Uçak Geliyor – Okuma Parçası
0

Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Hindistan’dan ülkemize yönelik uçuş talebi son yıllarda artış göstermiş ve havayolu şirketlerinin Hindistan’a olan ilgisi artmıştır.

Türkiye’den sadece THY’nin Delhi ve Mumbai şehirlerine olan uçuşları bulunuyordu. Her şehire de yıllarca günlük uçuşlar yapılabiliyordu ancak bu durum THY ile Hindistan’ın en büyük düşük maliyetli havayolu şirketi olan Indigo arasında yapılan anlaşmalar ile değişti.

Indigo, ilk İstanbul uçuşunu Atatürk Havalimanı’na düzenlemiş ve ardından yolcu oranını arttırarak İstanbul’a en fazla uçuş düzenleyen havayollarından birisi olmayı başarmıştı.

Indigo’nun İlk İstanbul Uçuş (2019)

THY & INDIGO ORTAKLIĞI BÜYÜK BİR BAŞARI GÖSTERDİ

Indigo, THY ile yapmış olduğu kod paylaşımı anlaşması ile İstanbul’dan 20’den fazla şehire bilet satışa yapabiliyor. Indigo yolcularını İstanbul’a kendisi taşıyor ve ardından o yolculara THY uçakları ile geniş bir uçuş ağı sunuyor. THY tarafı ise bu anlaşmadan memnun, zira Hindistan-Türkiye arasında sadece iki havayolu uçuş yapıyor ve doluluk oranı bir hayli fazla.

THY, Pakistan Havayolları ile de benzer bir anlaşma yapmış ve Pakistan Havayolları İstanbul’a uçmaya başlamıştı. PIA yaptığı açıklamada İstanbul hattında kısa sürede 200 milyon dolara yakın bir kâr elde etti. Indigo anlaşması, PIA anlaşmasından daha büyük. Bu nedenle kâr payı iki havayolu için de epey yüksek diyebiliriz.

INDIGO, GÜNLÜK 3; THY İSE GÜNLÜK 2 UÇUŞ YAPIYOR

Indigo Airlines, Delhi-İstanbul hattında günlük 2, Mumbai-İstanbul hattında ise günlük 1 uçuş yapıyor. THY ise iki hat için günlük birer uçuş yapabiliyor. THY tarafı uçuş sayılarını arttırmaya yönelik çalışmalar yapsa da Hindistan tarafı bu duruma sıcak bakmadı.

THY tarafı, Indigo ile bir anlaşma yaparak, filosunda bulunan 3 adet B777’yi kendi kokpit ekibiyle birlikte havayoluna kiraladı. THY bu şekilde İstanbul’dan taşıyacağı Indigo yolcu sayısını arttırmış olacak hem de kâr payını yükseltecek. THY’nin kiraladığı B777 uçaklarında ilk etapta sadece ekonomi sınıfı koltuklar satılacak. Uçak içi hizmetler ise Indigo tarafından sağlanacak. Indigo filosunda sadece dar gövdeli uçaklar yer aldığı için, Indigo kabin ekibi İstanbul’da B777 için eğitim görüyor.

Indigo’nun Mart ayından itibaren Mumbai-İstanbul ve Delhi-İstanbul hatlarında THY’den kiraladığı uçaklar ile sefer yapacağı belirtildi.

İKİ ÜLKENİN HAVAYOLLARI TÜRKİYE UÇUŞLARI İÇİN NABIZ YOKLUYOR

Hindistan’dan Türkiye’ye yüksek yolcu talebi, diğer havayollarının da gündeminde. Hindistan merkezli Air India Express ve Spicejet’in Türkiye için pazar çalışmaları yaptığı resmi olarak açıklanmıştı. Ayrıca Pegasus Havayolları da HavaSosyalMedya’ya verdiği demeçte A321neo ile uçuşlabilecek pazarlardan birinin Hindistan olabileceği ve çalışmaların sürdüğü belirtilmişti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir