1. Anasayfa
 2. Boeing

Her Gün Bir “Boeing” Haberi

Her Gün Bir “Boeing” Haberi
0

 

2018 ve 2019 yıllarında B737 MAX kazalarında 346 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, ABD’li uçak üreticisi Boeing 2021 yılında cezai kovuşturmadan kaçınmak için ABD Adalet Bakanlığı ile bir anlaşma imzalamıştı.

Anlaşmaya göre Boeing, 1.77 milyar dolarlık cezadan sadece 243.6 milyon dolarını ödedi ve kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine yaklaşık 500 milyon dolar tazminat ödedi. Ayrıca Boeing, B737 MAX uçaklarındaki sorunları ve güvenlik prosedürlerini gözden geçirmeyi ve gerekli düzeltmeleri yapmayı taahhüt etmişti.

Ancak ABD Adalet Bakanlığı, 2024 yılı başından itibaren B737 MAX uçaklarında yeni kalite sorunları tespit ettiğini ve Boeing’in bu anlaşmayı ihlal ettiğini açıkladı. Bakanlık, bu nedenle Boeing’in cezai soruşturma kapsamına alındığını duyurdu.

Boeing ise anlaşmayı ihlal etmediğini savunsa da Adalet Bakanlığı ile iş birliğine hazır olduğunu açıkladı. Bakanlık, Boeing’den 13 Haziran’a kadar “bu tür ihlallerin niteliğini ve koşullarını, ayrıca durumu ele almak ve düzeltmek için alınan önlemleri yazılı olarak açıklamasını” talep etti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir