Haberler

Helikopter kazasına ilişkin dava başladı

Büyükçekmece’de 2017'de televizyon kulesine çarparak düşen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili 3 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmaya gelmeyen 2 sanık hakkında zorla getirilme kararı çıkarıldı.

Büyükçekmece’de 2017 yılında Eczacıbaşı Havacılık AŞ’ye ait helikopter televizyon kulesine çarparak yola düştü. Kaza sonucu helikopterde bulunan 2 pilot ve 5 yolcu hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonucunda televizyon kulesini yapıp işleten firmanın 3 yetkilisi hakkında, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Açılan davanın ilk duruşması Bakırköy 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı

“GEREKLİ IŞIKLANDIRMA VE İŞARETLEMELERİ YAPMIŞTIK”

Duruşmaya müştekilerden katılan olmazken sanıklardan da sadece Tamer Tunca ve avukatı katıldı. Duruşmada ilk savunmasını yapan tutuksuz sanık Tamer Tunca, o dönem kuleyi yapan inşaat firmasının yetkilisi ve yönetim kurulu üyesi olduğunu söyleyerek, “Biz kulenin inşaatı sırasında tüm izinlerini almıştık. Sivil Havacılıktan da tüm izinleri almıştık. Biz gerekli ışıklandırmayı ve işaretlemeleri yaptık. Olayda benim bir kusurum yoktur. Suçlamayı kabul etmiyorum” dedi

SANIKLAR HAKKINDA ZORLA GETİRİLME KARARI

Sanık Tunca’nın avukatı ise, soruşturma aşamasında alınan raporlarda kulenin ışıklarının sönük olduğunun belirtildiğini söyleyerek, “Olay tarihinde ışıklar mevcuttur. Buna ilişkin belgeleri sunacağız” dedi. Avukat diğer sanıklar Osman Naci Endem ile Mehmet Enis Özgül’ün de müvekkili olduğunu ve sanıkların yurtdışında olduğunu söyledi.

Alınan savunmanın ardından kararını açıklayan mahkeme duruşmaya gelmeyen sanıklar Osman Naci Endem ile Mehmet Enis Özgül hakkında zorla getirilme kararı çıkartarak bir sonraki duruşmada hazır edilmelerine hükmetti.

[via Milliyet]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu