1. Anasayfa
 2. Haberler

Hayatında sadece 29 saat uçtu ve mezarlıkta parçalanacak

Hayatında sadece 29 saat uçtu ve mezarlıkta parçalanacak
dreamcatcher-68 / Flickr
0

“Göklerin Kraliçesi” olarak anılan ve en lüks uçaklardan biri olan Boeing 747-8 İş Jeti (BBJ), 19 Aralık 2022 tarihinde ABD’nin Marana kentindeki Pinal Airpark mezarlığında parçalarına ayrılacak.

AeroTelegraph’ın haberine göre N458BJ tescilli dev yolcu uçağı, sahibine teslim edildikten sadece 10 yıl sonra ve hizmette geçirdiği 30 uçuş saatinden daha az bir sürenin ardından hurdaya çıkarılan dünyanın ilk 747-8 uçak gövdesi olma özelliğini taşıyor.

Bir VIP uçağının kısa ömrü

 

Planespotters.com verilerine göre, Aralık 2012’de uçak, Boeing fabrikasından çıktıktan beş ay sonra, Fransa, Almanya ve İsviçre arasındaki sınır üçlü noktasında bulunan EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg Havalimanı’na (BSL) götürüldü ve burada iç tadilattan geçirilmesi planlandı. Daha sonra burada uzunca bir vakit geçirdi. Daha sonrasında Suudi Arabistan tarafına teslim edilmeye hazırlandı. Fakat işler istendiği gibi gitmedi.

Detaya inersek, Uçak Suudi veliaht prensi Sultan bin Abdülaziz Al Suud tarafından yaklaşık 275 milyon dolara sipariş edilmişti ve 2011 yılında öldüğünde Basel’de iç donanımı yapılıyordu. Uçak hiçbir zaman tamamlanamadı ve akrabalarından hiçbiri uçağa ilgi göstermedi. Bir ara 95 milyon dolara satışa çıkarıldı ama alıcı çıkmadı. Uçak, 15 Nisan’da son uçuşunu gerçekleştirmeden önce 10 yıl boyunca Basel’de bekletildi. Uçağın şu anda 14 Mayıs’ta sona erecek geçici bir tescil belgesi bulunuyor.

Emekli uçakların sonraki yaşamı: eski uçaklar neye dönüşüyor?

 

O zamandan bu yana uçağı yaklaşık 95 milyon dolara (ya da o zamanki yeni 747-8’in değerinin beşte birine) satmak için birkaç girişimde bulunuldu ancak neredeyse hiç uçmayan uçak için yeni bir sahip bulma girişimleri başarısız oldu. Beyaz renkle boyanmış olan BBJ, Nisan 2022’de Arizona çölündeki dünyanın en büyük uçak mezarlıklarından birine götürülene kadar on yıldan fazla bir süre BSL havaalanında park halinde kaldı. Uçağın en değerli parçaları olan dört General Electric GEnx motoru orada söküldü.

Uçak henüz tamamen hurdaya çıkarılmamış olsa da, flapları, kuyruk, gövdenin bazı parçaları ve rudderı uzun süre önce söküldü.

747-8’in sadece 16 uçuş gerçekleştirdiği ve gökyüzünde sadece 29 saat geçirdiği bildirildi.

[via Aerotime]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir