1. Anasayfa
 2. Haberler

Havayolları Global Kara Liste Çalışması Yürütüyor – Avrupa

Havayolları Global Kara Liste Çalışması Yürütüyor – Avrupa
0

KLM, bir havayolu tarafından yasaklanan yolcuların dünya çapındaki tüm havayolları tarafından yasaklanmasını istiyor

Delta CEO’su kötü davranışlar için ulusal bir uçuş yasağı listesi oluşturulması, bir havayolunda kötü davrananların hiçbir havayolunda uçamaması çağrısında bulundu. Son derece sorunlu olan bu listede yer almak için hiçbir standart bulunmuyor. Biden yönetiminin üzerinde çalıştığı bir konu olmasına rağmen bu konu hiçbir zaman hiçbir yere varmadı.

Şimdi Hollandalı havayolları KLM ve Transavia bunu uluslararası bir sistem olarak istiyor ve birbirleri ile kurallara aykırı yolcu davranışlarını paylaşarak işe başlayacaklar.

Ancak, tek bir havayolu şirketi tarafından yürütülen adli olmayan işlemlere dayanarak seyahat hakkının daha geniş bir şekilde ortadan kaldırılmasına yönelik öneriler çılgın bir teklif olarak kulağa geliyor. Bunun tüm Avrupa’ya ve nihayetinde tüm dünyaya yayılması isteniyor

Kabul edilemez yolcu davranışları konusu havayollarını ve ulusal sınırları aşan bir konu ve havada güvenliğin arttırılması açısından kritik önem taşımakta. Ne yazık ki pek çok ülkede mevzuat eksik ya da düzenlemeler o kadar dağınık ki uçuş güvenliğini destekleyecek şekilde veri paylaşmak mümkün değil.

İnsanları bu listeye kim ekleyebilir?

 

Bir Çin devlet havayolu şirketi yolcuları “uyumsuz” listesine ekleyerek, ülke dışında olsalar bile seyahatten men edebilir mi? Bu, Çin’in sosyal kredi sistemini dünyanın dört bir yanındaki muhalifleri kapsayacak şekilde genişletiyor.
Bir kişiyi listeye eklerken hangi standartlar uygulanacak? Thai Airways’in iç hat uçuşunda bir yolcu Tayland kralına hakaret etse, bu durum o yolcunun ABD iç hat seyahatinden men edilmesini haklı çıkarır mı?
American Airlines ve Delta bile yolcuları yasaklarken farklı standartlar uyguluyor. Şüphesiz Air Koryo ve KLM’nin standartları karşılıklı olarak güvenilemeyecek kadar farklıdır.

Hatalar ve suiistimaller nasıl ele alınacak ?

ABD terörizm izleme listelerine yanlışlıkla eklenen kişiler oldu. Bir FBI ajanı bir formdaki yanlış kutuyu işaretledi ve bazı kişilerin isimleri hedef olarak belirlenen kişilerle benzerlik gösteriyor.
Peki ya yolcu Kırgızistan’daki bir listeye eklenmişse? Kime başvuracak ?
Veri paylaşımı başka bir konu. Belirli bir yolcunun belirli bir davranışı nedeniyle uçuş yasağı listesine eklendiğini duyurmak, diğer havayollarının kendi kararlarını vermelerine izin vermek – yolcuların yanlış iddialarla eklendiklerinde tazminat davası açabilmeleri ve havayollarını hatalardan sorumlu tutmaları gerekecek. Bu da çoğu havayolu şirketini böyle bir listeye dayanarak hareket etmekten haklı olarak korkutacak.

Nihayetinde, hava yoluyla seyahat etme hakkının elden alınmasını gerektiren herhangi bir ceza, belirli bir suçun bu cezayı açıkça ve önceden riske attığının ilan edildiği bir yargı süreci sonrasında uygulanmalı ve bu ceza yalnızca açık bir anlaşma ile sınır ötesine yayılmalı.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların medeni haklarını sınırlama yetkisini Ariana Afgan Havayollarına – ve dolayısıyla Taliban’a – genişletmek, liberal demokrasinin değerlerine saygı duyan herkes için kelimenin tam anlamıyla delilik tanımı olarak görülüyor.

[via viewfromthewing]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir