1. Anasayfa
 2. Air Astana

FlyArystan Hava Operatörü Sertifikasını Aldı

FlyArystan Hava Operatörü Sertifikasını Aldı
0

Orta Asya ve Kafkasya bölgelerinin en büyük havayolu grubu olan Air Astana Anonim Şirketi (“Air Astana” ve iştiraki FlyArystan ile birlikte “Grup”), bünyesindeki düşük maliyetli havayolu markası FlyArystan’a Kazakistan Havacılık İdaresi tarafından (AAK) Hava Operatörü Sertifikası (AOC) verildiğini duyurmaktan memnuniyet duyar.

AAK tarafından kapsamlı bir denetim ve inceleme sürecinin ardından 1 Nisan 2024 tarihinde verilen bu sertifika, FlyArystan’ın hem yerel havacılık mevzuatına hem de uluslararası operasyonel standartlara uygunluğunu göstermektedir. 2019’daki lansmanından bu yana FlyArystan, Air Astana AOC altında faaliyet göstermektedir. FlyArystan, kendine ait uçuş operatörlüğü (AOC) kapsamında, operasyonlarını düşük maliyetli taşıyıcı modeliyle daha etkin bir şekilde uyumlu hale getirebilecek ve ek büyüme fırsatlarını takip edebilecektir. FlyArystan, Grubun yüzde yüz iştiraki olmaya devam etmektedir.

Bu, hem Gruba hem de FlyArystan müşterilerine fayda sağlayacak stratejik bir karardır. Ayrı bir AOC, havayolunun büyümesi ve gelişmesi için hayati önem taşımaktadır. Operasyonel olarak, dünya çapındaki havacılık otoriteleri arasında daha fazla verimlilik ve tanınırlık sağlayacaktır. Ayrıca FlyArystan’ın kendi IATA kodunu almasını sağlayarak, dünya çapında dağıtımını genişletmesine ve diğer havayolları ile ortaklık kurmasına olanak tanıyacaktır.

Air Astana Grubu CEO’su Peter Foster şunları söyledi:

“Air Astana Grubu iki farklı ve birbirini tamamlayan havayolu markasından oluşmaktadır. FlyArystan, beş yıl önceki lansmanından bu yana Kazakistan’da pazar lideri haline gelirken, pazarı canlandırarak 2023 yılında 3,6 milyon yolcuya düşük maliyetli hava yolculuğu sağladı ve filosunu dört uçaktan 18’e çıkardı. 2024 yılında altı uçak daha teslim edilecek. Bu da FlyArystan’ın kendi operatör sertifikasını alması için doğru zaman olduğunu gösteriyor ve havayolunun artan kapasitesini ve operasyonel kompleks yapısını yansıtıyor. Bu sertifika, FlyArystan’ın uluslararası genişleme fırsatlarını takip ederken büyümeye devam etmesi için gerekli yasal çerçeveyi sağlamaktadır.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir