1. Anasayfa
 2. Haberler

Filipin havalimanlarındaki elektrik kesintisi seyahatleri aksattı

Filipin havalimanlarındaki elektrik kesintisi seyahatleri aksattı
0

Manila’da iletişim ve radar ekipmanlarını devre dışı bırakan bir elektrik kesintisinin ardından on binlerce yolcu Pazar günü Filipin meydanlarında mahsur kaldı ve yüzlerce uçuşun iptal edilmesine, ertelenmesine veya yönlendirilmesine neden oldu.

Havacılık yetkilileri Pazar sabahı Manila’nın iç ve dış hatlar havalimanındaki hava trafik yönetim merkezinde “teknik bir sorun” tespit etti.

Manila içinde ve dışında 360’dan fazla uçuş iptal edildi, yönlendirildi ya da ertelendi ve yaklaşık 56.000 yolcu etkilendi.

Binlerce kişi biletlerini yeniden ayırtmaya ya da uçuşlarının ne zaman kalkacağını öğrenmeye çalışırken ülke genelinde check-in kontuarlarında kaotik sahneler yaşandı.

Arıza duyurulmadan önce uçaklarına binmiş olan diğer kişiler ise saatlerce bekledikten sonra uçaktan indirildiler.

Meydan yetkilileri başlangıçta sorunun nedenini belirtmedi.

Ancak Ulaştırma Bakanlığı Sekreteri Jaime Bautista, gelen ve giden uçuşları kontrol eden hava trafik yönetim merkezinin, iletişim, radyo, radar ve internet kaybıyla sonuçlanan bir elektrik kesintisi nedeniyle “çöktüğünü” söyledi.

“İkincil sorun, elektrik kesintisi nedeniyle oluşan ve ekipmanı etkileyen güç dalgalanmasıydı” dedi.

Havaalanı yetkilileri hava trafik yönetim sisteminin saat 16:00 (0800 GMT) itibariyle kısmen eski haline döndüğünü ve uçuşların Manila’ya iniş ve kalkış yapmaya başladığını söyledi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir