1. Anasayfa
 2. Hava Yolları

Fenix Uçuş Okulu Öğrencileri Mağdur: Uçuşlar 4 Aydır Askıda

Fenix Uçuş Okulu Öğrencileri Mağdur: Uçuşlar 4 Aydır Askıda
0

Fenix Uçuş Okulu Öğrencileri Mağdur: Uçuşlar 4 Aydır Askıda

#HSMözel  Bursa’da faaliyet gösteren Fenix Uçuş Okulu öğrencileri, Kasım ayı başında yaşanan çift motor uçak arızası nedeniyle 4 aydır uçuşlarını gerçekleştiremiyor ve bu durumun kendilerini hem ekonomik hem de mesleki açıdan olumsuz etkilediğini belirtiyorlar. Yaklaşık 20 öğrenci, uçuşlarının durması ve lisanslarını alamamaları sebebiyle halihazırda havayolu şirketlerinin yayınladığı iş başvurularına da başvuru yapamadıklarını söylerken bu durumun kariyer planlarını olumsuz etkilediğini ifade ediyorlar.

Öğrenciler, aynı zamanda yaşadıkları mağduriyetin sadece bu seferki uçak arızasıyla sınırlı olmadığını, daha önce de farklı uçuş safhalarında benzer sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor. Bahsi geçen uçuş okulunun uçak bakımı veya süreçle ilgili gelişmeler konusunda öğrencilere herhangi bir açıklama yapmadığı öne sürülüyor. Okul yetkilileri ise sorunun sivil havacılık tarafındaki aksamalardan kaynaklı olduğunu ileri sürerek zaman kazanmaya çalıştığı ifade ediliyor.

Bu süreçte öğrenciler, Fenix Uçuş Okulu’nun şeffaf bir iletişim sağlamamasından ve sorunlara etkili çözümler getirmemesinden şikayetçi. Öğrenciler, yaşadıkları mağduriyetin bir an önce giderilmesini ve bir an önce uçuşlarını yapıp lisanslarını almayı istiyor.

Ne olmuştu?
Fenix Uçuş Okuluna ait TC-EEI tescilli DA42ng model çift motor uçağı 20 Kasım’da kalkış öncesi sol motor arızası yaşamış ve kalkışı iptal edilmişti. Uçak daha sonra pist üzerinden çekilmiş ve yakıt,yağ bakımı da dahil çeşitli incelemelere ve bakımlara alınmıştı. Bu tarihten itibaren de okul tarafından “uçak bakımda, SHGM onayı bekleniyor, fabrikadan yanıt bekleniyor, 10güne hazır, en kısa zamanda uçulacak” şeklinde öğrencilere bilgi verilmişti. Ek olarak da Fenix bünyesine yaz başında katılan TC -MRJ tescilli da42 tip çift motor uçak içinse SHGM’den yanıt gelmedi ve henüz onay olmadığı için uçulamadığı şeklinde öğrencilere bilgi veriliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir