1. Anasayfa
 2. Haberler

Faciadan dönüldü. Pilotun çektiği görüntüler şoke etti


0
Güney Çin Denizi üstünde ilerleyen yolcu uçağına hava kontrol kulesinden gelen acil çağrının ardından pilotun çektiği 1 dakika 14 saniyelik görüntü şoke etti.

17 Temmuz 2014 yılında Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan havalanan MH17 sefer sayılı Boeing 777 uçağı düştü ve 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmadı. Vladimir Putin’in desteklediği Rus yanlısı ayrılıkçıların fırlattığı bir füze tarafından vurulduğu kısa sürede anlaşıldı. Uçak, Donbas’ta yanlısı isyancı güçlerin kontrolündeki Donetsk bölgesine düştü. Uçağın, Rus yapımı bir füzeyle vurulduğu kısa sürede doğrulandı.  Açılan dava ile ilgili olarak dört Rus yanlısı ayrılıkçıya tutuklama kararı çıkarıldı ancak bir sonuç alınamadı. Moskova, uluslararası soruşturma ekibinin ulaştığı sonuçları hiçbir zaman kabul etmedi.

JL-3 BALİSTİK FÜZE ATEŞLEDİ

Bu olaydan  sekiz yıl sonra benzer bir facianın kıyısından dönüldü. Hong Kong’lu havayolu şirketi Cathay Pacific’e ait bir yolcu uçağı, Güney Çin Denizi’nin üstünde seyrederken Çin ordusuna ait bir denizaltı bir balistik füze fırlattı.

Füze gökyüzüne beyaz bir çizgi şeklinde yükselirken, Cathay Pacific’e ait Boeing 777’yi kullanan pilot John Carter’ın kamerası açıktı. Kokpitten balistik füzeyi görüntüleyen Carter’ın kaydettiği video, 1 dakika 14 saniye. Pilot kilometrelerce irtifaya ulaşan füzeyi kamerasıyla takip ederken, kokpitteki konuşmalar da duyuluyordu.

Pilot Carter, Boeing 777 Güney Çin Denizi üstündeyken hava kontrol kulesinden bir çağrı aldıklarını aktarıyor. Kontrol kulesinden arayan görevli, yolcu uçağına ‘Acil olarak 90 derece sola dönün’ dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir