1. Anasayfa
 2. Haberler

FAA’dan mürettebata, uçuşlar arası daha fazla mola süresi kuralı

FAA’dan mürettebata, uçuşlar arası daha fazla mola süresi kuralı
0

Federal Havacılık İdaresi uçuş görevlilerinin dinlenme sürelerini arttırma sözünü yerine getirdi.

Kurum Salı günü, 14 saat veya daha uzun süre çalışması planlanan uçuş görevlilerinin dinlenme süresini tek seferde en az 10 saate çıkaran bir kural teklifini sonuçlandırdı. Kural yaklaşık 30 gün içinde yürürlüğe girecek.

Yeni kural aynı zamanda havayollarının dinlenme süresini 10 saatin altına indirme seçeneğini de ortadan kaldıracak. FAA’ya göre, değişiklikten önce havayolları uçuş görevlilerini dokuz saat ve bazı durumlarda uçuşlar arasında 8 saate kadar dinlenmeleri için düzenleme yapabiliyordu

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg bir basın açıklamasında “Uçuş görevlileri, tüm temel ulaşım çalışanları gibi, seyahat eden halkı güvende tutmak için her gün çok çalışıyorlar ve onlara tam destek borçluyuz” dedi. “Bu yeni kural uçuş görevlilerinin işlerini yapmalarını kolaylaştıracak ve bu da hepimizi havada güvende tutacaktır.”

Bu adım, Uçuş Görevlileri Derneği gibi sendikaların 2018 FAA Yeniden Yetkilendirme Yasası ile başlayan ve yıllarca süren baskılarının ardından geldi. Yasa tasarısı güvenliğin artırılması, havalimanı projelerinin hızlandırılması ve uçak gürültüsünün azaltılması gibi konulara odaklanıyordu. Özellikle uçuş görevlilerinin dinlenmelerinin arttırılması dikkat çekiciydi.

Bununla birlikte, Temsilciler Meclisi Ulaştırma ve Altyapı Komitesi üyeleri Ağustos ayında nihai kuralın uygulanmasının çok uzun sürdüğünü ve “önemli, uzun süreli gecikmenin kabul edilemez olduğunu ve havacılık güvenliği için sürekli risk oluşturduğunu” söyledi.

FAA, Kasım 2021’de dinlenme süresini 10 saate uzatacak bir kural önerisi açıklayarak bir ilerleme kaydetmiş, ancak yaklaşık 1 yıl sonrasına kadar bunu resmileştirememişti.

FAA önerisinde, “yorgunluğun, görevlerde kötü performansla ilişkilendirilme potansiyeli” olduğunu kabul etti ve bunun örneklerini de yanlışlıkla slide’ın açılması ve yolcu olaylarına kötü müdahale olarak verdi.

CNBC’ye göre, Delta Air Lines gibi birçok taşıyıcının uçuş personellerine zaten 10 saatlik dinlenme için kural koymuş olduğunu söyledi.

Havacılık odaklı bir avukat ve FAA’nın eski avukatı olan Clyde & Co’nun ortağı Ken Quinn, kuralın havayolu şirketlerinin esnekliğini elinden alabileceğini ve potansiyel olarak maliyet ve programlama sorunları yaratabileceğini söyledi.

Quinn, “Bu sadece dokuz saatin 10 saate çıkarılması değil, bir havayolunun eskiden 8 olan 10 saatten daha az program yapma esnekliğini de ortadan kaldırıyor” dedi. “Havayollarının büyük aralıklar yaratmaya gerek kalmadan bir miktar esnekliğe sahip olması yararlıdır, bu nedenle 10 saat 11 saat olabilir, çünkü bir gecikme veya bakım belirsizliğini hesaba katmanız gerekir.”

Ayrıca, program esnekliğinin değiştirilmesinin maliyetleri artırma eğiliminde olduğunu, çünkü havayollarının ek nöbetçi personele ihtiyaç duyacağını, yeni işe alımların olabileceğini ve yeni kuraldaki “esneklik eksikliği” ile uğraşırken programlama yazılımının kullanılacağını açıkladı.

Quinn, “Ek maliyetler gerektirmesinin yanı sıra, ki bu maliyetler içinde dahil edilmiş gibi görünüyor, özellikle bu işgücü sıkıntısı sırasında artan işgücü maliyetlerinin bir başka yönü de seyahat eden halk için daha yüksek bilet fiyatları yaratıyor” dedi.

Havayolu lobi grubu Airlines for America, FAA’ya gönderdiği bir yorumda, ek dinlenme saatinin tüm ABD’li taşıyıcılara 10 yıl içinde 1 milyar dolara mal olabileceğini ve uçuş görevlilerinin ücretlerinde kayba yol açabileceğini tahmin ediyor.

Quinn Insider’a verdiği demeçte, “Bu kesinlikle işçi sendikaları için bir zafer, ancak bence yönetimin kabul ettiği ve mücadele etmeyeceği bir zafer,” dedi. “Yorgunluk yönetimi meşru bir konudur ve biz insanların güvenlik açısından kritik işlerini yerine getirebilmeleri için dinlenmiş ve uyanık olmalarını istiyoruz.” dedi

[via Insider]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir