1. Anasayfa
 2. Haberler

FAA krizine yazılım güncellemesi neden oldu

FAA krizine yazılım güncellemesi neden oldu
0

NBC News’in ismi açıklanmayan hükümet yetkililerine dayandırdığı haberine göre, FAA’nın 11 Ocak’ta NOTAM sisteminde meydana gelen ve kurumu 11 Eylül’den bu yana ilk kez uçuşları durdurmak zorunda bırakan arızaya büyük olasılıkla sisteme erişimi olan bir ya da iki sözleşmeli çalışan neden oldu.

Dış kaynak – sözleşmeli çalışanların, sistemdeki bir dosyayı düzenlediklerine inanılıyor, ancak bunu kasıtlı olarak mı yoksa yanlışlıkla mı yaptıkları net değil.

ABD Federal Havacılık İdaresi – FAA’nın yazılımı en az 30 yaşında ve altı yıldır güncellenmedi. FAA yazılımındaki aksaklık ABD içinde ve dışında 10.000’den fazla uçuşu etkiledi. Bu uçuşlardan 1,300’den fazlasının iptal edildiği bildirildi.
CNN’in haberine göre hükümet kaynağı “Veri tabanı için kullanılan Core işletim sistemi 1990’lardan beri kullanılıyor. Son yıllarda sistemde yapılan iyileştirmeler ne olursa olsun, sistem hâlâ 89 yaşındaki bir adamın kalbine sahip,” şeklinde demeç verdi
Havacılık kurumuna göre, bilgisayar sistemindeki arızadan “prosedürleri takip etmeyen personel” de sorumlu. FAA, “dronelar ve elektrikli helikopterler de dahil olmak üzere yeni teknolojiyi eski teknolojisiyle ele almakta zorlanıyor”.

FAA’nın artık hava trafik kontrolünün bazı bölümlerini modernize etmekte zorlandığı bildiriliyor.
Ulaştırma Bakanlığı Genel Teftiş Ofisi (OIG), “FAA, diğer programlarda dalgalanma etkisi yaratan gecikmelere neden olan uzun yazılım gecikmeleri nedeniyle temel NextGen teknolojilerini ve yeteneklerini entegre etmekte zorlandı” dedi.

FAA, Ekim ayında, onlarca yıllık hava trafiğini izleme uygulamasını değiştirmek için çalıştığını, ancak 49 büyük havalimanında değişikliğin benimsenmesinin 2029’un sonlarına kadar sürebileceğini söyledi.

Arızadan sorumlu yüklenici ya da yüklenicilerin artık sisteme erişimlerinin olmadığını bildirdi.
FAA ayrıca siber güvenlik protokollerini de geliştiriyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir