HaberlerUçaklar & Teknoloji

F-16’da bilinmezlik devam ediyor

Bob Menendez: Türkiye için F-16’larla ilgili hiçbir konuyu onaylamayacağım, nokta

ABD Senatosu’nun Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan maddeleri Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı’ndan çıkarması sonrası senatör Bob Menendez’den açıklama geldi.
Menendez, sosyal medya hesabından “Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’ndaki bir değişiklik, ABD’nin Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını geliştirmek için elimizdeki araçlardan sadece bir tanesidir. Açık konuşayım: ABD Kongresi’nin Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak, Erdoğan bölgedeki saldırganlık kampanyasını durdurana kadar Türkiye için F-16’larla ilgili hiçbir konuyu onaylamayacağım. Nokta” ifadelerini kullandı.

F-16 SATIŞINI KISITLAYAN TASARI


ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, 2023 Mali Yılı için hazırlanmakta olan Ulusal Savunma Yetki Yasası’na (NDAA) ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını kısıtlayabilecek değişiklik önerileri eklemişti.


Menendez’in değişiklik başvurusunda ABD Başkanı’nın Senato Dış İlişkiler Komitesi, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi ve Kongre savunma komitelerine bazı garantiler sunmadan Türkiye devletine F-16 savaş uçağı veya F-16 modernizasyon kiti satışına onay verememesini talep etmişti.
Menendez, temmuz ayında yaptığı açıklamada Türkiye’ye F-16 satışını desteklememe yönündeki duruşundan geri adım atmayacağını söylemişti.

[via Kronos]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu