1. Anasayfa
 2. Haberler

F-16 için Yunanistan şartı gelebilir

F-16 için Yunanistan şartı gelebilir
0

ABD Temsilciler Meclisinin Demokrat Üyesi Chris Pappas, F-16’ları ‘NATO müttefiki Yunanistan’ın egemenliğinin ihlal edilmemesi’ şartına bağlamak için bir önerge hazırladı.

ABD Temsilciler Meclisinin Demokrat Üyesi Chris Pappas, NATO müttefiki Yunanistan’la ilgili güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek Türkiye’ye olası F-16 savaş uçağı ve ilgili ekipman satışına “sıkı denetim” getirilmesini içeren bir önerge taslağı hazırladı. The Hill’de yer alan habere göre Pappas, 15 imzacısı bulunan taslak metni, Kongrenin her yıl geçirdiği Ulusal Savunma Yetki Yasası’na (NDAA) ek önerge olarak sunmayı planlıyor.

Önerge, Başkanın satış ya da transferden en az 120 gün önce Türkiye’nin “Yunanistan’ın egemenliğini ihlal etmediğini” Kongreye belgelememesi halinde, Başkanın F-16’ları ya da F-16 modernizasyon kitlerini Türkiye’ye satmasını ya da transfer etmesini kısıtlamayı öngörüyor.

Değişiklik önergesi, ihlalleri “Bölgesel hava geçişleri veya Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün Atina Uçuş Bilgi Bölgesi’nin ihlali” olarak tanımlıyor.

İLK SOMUT GİRİŞİM
The Hill’e göre Pappas’ın teklif ettiği önerge, Kongre üyelerinin Başkan Joe Biden’ın Türkiye’nin F-16 filosunu güçlendirme niyetini sınırlama amaçlı ilk somut girişim niteliğinde. Ankara ABD’ye, kritik önemde gördüğü savaş uçaklarının tedariki için baskı yapıyor.

Madrid’deki NATO zirvesi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada Biden, Ankara’nın Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına itirazlarını geri çekmesi için satış yapılacağı yorumlarını reddetmişti.

KONGRE TÜRKİYE’YE NASIL BAKIYOR?
Amerika’nın Sesi’ne göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ABD Kongresinde büyük bir tepki var ancak Kongre üyeleri bir yandan da Karadeniz’de Rusya’ya karşı önemli bir siper vazifesi gören bir NATO müttefikine engeller çıkarma konusunda temkinli.

Senatodaki NATO Gözlemci Grubunun Eş Başkanı Demokrat Senatör Jeanne Shaheen geçen mayıs ayında yaptığı açıklamada, F-16 satışını destekleyip desteklemediği sorusu üzerine, “Türkiye’nin güçlü bir NATO müttefiki olarak kalmasını sağlamamızın, bizim açımızdan önemli olduğunu düşünüyorum” demişti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de mayıs ayında Kongrenin ortak oturumunda yaptığı konuşmada, “NATO’nun güneydoğu kanadında istikrarsızlığa” katkıda bulunabilecek savunma ekipmanı satışıyla ilgili kararların dikkatle gözden geçirilmesi çağrısında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Başbakanının bu açıklamasına sert tepki göstermişti.

[via Evrensel ]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir