1. Anasayfa
 2. Köşe Yazarları

EuroFighter Mı? Airbus Mı

EuroFighter Mı? Airbus Mı
0

Türkiye’nin 40 adet EuroFighter savaş uçağı alması planlanıyor ancak Almanya’nın pürüz çıkardığı biliniyor. Geçtiğimiz gün Almanya’da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu uçağın verilmemesi halinde başka uçaklar ile ilgilenebileceklerini söylemişti.

 

EuroFighter uçakları, dört ülkenin konsorsiyumunda üretiliyor. İngiltere, İtalya ve İspanya, bu uçakların satışına sıcak bakıyor ancak Almanya’nın sıcak bakmadığı ve diğer ülkeler ile görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor. Almanya ve İspanya tarafında uçağın üretimini Airbus sağlıyor. Airbus’ın ise geçtiğimiz Cumartesi İstanbul’a geldiği ve THY ile 355 adet uçak siparişi için anlaşmaya vardığı biliniyor. Bu siparişin yaklaşık pazar fiyatı ise tam 68 Milyar $.

 

Erdoğan’ın ziyaretinde THY’nin sipariş konusu gündeme geldi mi bilinmiyor ancak Almanya tarafının böyle bir siparişin olası iptalinde nasıl bir yol izleyeceği bir soru işareti. Zira THY 600 uçaklık bir sipariş planlıyor ve yarısından çoğu Almanya ve Fransa’nın başını çektiği Airbus markası üzerinde karar kılınmış durumda.

 

Belki de Erdoğan’ın Almanya ziyareti öncesi yapılan THY – Airbus prensip anlaşması, Türkiye tarafında bir koz oluşturmuş olabilir. Askeri havacılık ile yorum yapan bazı gazeteciler ise İngiltere ve İspanya’nın Almanya’yı ikna edebileceğini söylüyor.

 

Türkiye’nin sıfır imalat mı yoksa ikinci el EuroFighter siparişi mi vereceği henüz bilinmiyor ancak sıfır üretim bir EuroFighter’ın fiyatı (en gelişmiş sistemlerin bulunduğu) yaklaşık olarak 110 milyon $. Burada da yaklaşık 40-50 Milyar $’lık bir anlaşma olabileceği konuşuluyor (Türkiye’nin olası ikinci el EuroFighter siparişinde bu rakam elbette düşecektir.)

 

Bir tarafta savaş uçağı satmakta isteksiz olan Almanya, bir taraftan THY’nin Airbus siparişleri… Önümüzdeki günlerde Almanya’nın tavrı nasıl şekillenecek? Hep birlikte göreceğiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir