1. Anasayfa
 2. Haberler

Etiyopya uçağı telsizlere yanıt vermedi. Savaş uçaklarını peşine taktı

Etiyopya uçağı telsizlere yanıt vermedi. Savaş uçaklarını peşine taktı
0

Etiyopya Havayolları’nın ET-3717 uçuşu, birden fazla ATC birimine cevap vermemesi sonrası savaş uçaklarını peşine taktı.

15 Ekim 2022 tarihinde, ET-ALO tescilli Ethiopian Airlines Boeing 767-300F tarafından yapılan ET-3717 uçuşu, Belçika’nın Liege kentinden Etiyopya’nın Addis Ababa kentine doğru havalandı. Ancak, Zagreb Merkezi ile temas halinde olduğu Hırvatistan hava sahasından geçişi sonrası, uçakla telsiz bağlantısı kesildi.

Radyo sessizliği

Uçak planlanan uçuş rotasında (Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Yunanistan üzerinden) kalmaya devam ederken, çeşitli ATC merkezleri ve diğer uçaklar tarafından Uluslararası Muhafız Frekansı da dahil olmak üzere mevcut tüm frekanslardan mürettebatı uyandırmak için çok sayıda çağrı yapıldı. Ancak cevap alınamayınca Atina Merkezi uçağa müdahale etmek üzere savaş uçağı gönderileceğini deklare etti.

İletişimin kesilmesinden bir saatten fazla bir süre sonra savaş uçakları ET-3717 sefer sayılı uçağa Akdeniz üzerinde Mısır sınırına yakın bir yerde temas kurdu ve mürettebat Atina Merkezi ile iletişime geçti. Uçak daha sonra başka bir olay kaydedilmeden Addis Ababa hedefli yoluna devam etti.

Uzun süreli telsiz sessizliğinin resmi bir nedeni bildirilmedi ve Etiyopya Havayolları henüz resmi bir açıklama yapmadı.

[via aerotime]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir