1. Anasayfa
 2. Haberler

Engelli yolcunun havayolu şirketine isyanı viral oldu

Engelli yolcunun havayolu şirketine isyanı viral oldu
0

Bir tekerlekli sandalye kullanıcısı, kabin ekibinin yardım etmeyi reddetmesi üzerine uçakta vücudunu sürükleyerek tuvalete giderken kendini videoya aldı

Tekerlekli sandalye kullanıcısı Jenny Berrie tarafından yayınlanan video TikTok’ta beş milyondan fazla izlendi.
Berrie, “İnsanların görmek isteyeceği bir şey olmadığını biliyorum ama engelli insanlara inanılmıyor” dedi.

İngiltere’den Jenny Berrie, Newcastle havaalanından Palma, Mallorca’ya giden AlbaStar Air uçağında kabin ekibinin kendisine yardım etmeyi reddetmesi üzerine vücudunu sürükleyerek kendini videoya aldı.

Beş milyondan fazla izlenen videosunda Berrie, uçuştaki bir mürettebatın kendisine tuvaleti kullanmak zorunda kalmaktansa “engelli insanların sadece (çocuk bezi) giyebileceğini” söylediğini de belirtti.

İspanya’nın AlbaStar Air şirketi uçuş sırasında kullanması için uçakta bir sandalye bulunduramayacaklarını söyledi.

Insider Berrie’ye ulaştı, ancak Berrie Instagram’da viral videosuyla ilgili yüksek düzeyde olumsuz yorumların telefonunu uzun süre kapatmasına neden olduğunu belirtti.

Yaşadığı çileyi Instagram’da paylaşan Berrie, personelin kendisine “27 yıldır havayollarında çalıştığını ve engelli insanların bebek bezi giymek zorunda kaldığını, bu şekilde yardımı daha önce hiç görmediklerini” söylediğini aktardı.

“Engelli bir birey olarak hayat bazen düpedüz aşağılayıcı ve utanç verici olabiliyor. Ne yazık ki bu da onlardan biriydi. İhtiyacım olmadığı halde yüzüme karşı bez takmam gerektiğinin söylenmesi ve bu politikadan memnun olduklarının belirtilmesi beni aşağılanmış hissettirdi” dedi.

Alabaster Air, Insider’a yaptığı açıklamada, “kısa süre önce uçuşlarımızdan birinde hareket kabiliyeti kısıtlı bir yolcunun uçuş deneyimiyle ilgili olarak yaşanan olaydan dolayı içten özürlerini ifade ettiklerini” söyledi ve açıklamanın devamında “koridora uyumlu tekerlekli sandalyeleri mevcut yönetmelik uyarınca zorunlu değildir, hatta uçak ekipmanı / tefrişatı hakkında konuşurken tavsiye edilmez veya bahsedilmez.”

Bunun üzerine Berrie, İngiltere’deki tüm uçuşlarda koridor uyumlu sandalyelerin zorunlu olması için bir imza kampanyası başlattı ve yaklaşık 5,000 imza topladı.

Instagram hesabından açıklama yapan Berrie, “her şeyi videoya çektiği için mutlu olduğunu” söyledi ve ekledi: “Bunun insanların görmek isteyeceği bir şey olmadığını biliyorum, ancak bu görüntüler olmadan engelli insanlara inanılmıyor.”

Ayrıca, bu deneyimleri internette paylaşmanın “inanılmaz derecede utanç verici ve aşağılayıcı” olduğunu ancak bunu “bir şeylerin değişmesini sağlamak” için yaptığını söyledi.

Tekerlekli sandalye kullanıcılarına ve sandalyelerine havayollarında genellikle kötü muamele ediliyor. Kaynağa göre ABD Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre uçuşlarda günde ortalama 35,8 tekerlekli sandalye kırılıyor ya da hasar görüyor.

Uçuşlarda erişilebilir lavaboların bulunmaması engelli yolcular için önemli bir sorun

[via businessinsider]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir