1. Anasayfa
 2. Airbus

Emirates Aralık Ortasında 30 Milyon Dolara Airbus A380 Satın Aldı

Emirates Aralık Ortasında 30 Milyon Dolara Airbus A380 Satın Aldı
0

Dubai merkezli dev Emirates bir Airbus A380 daha satın aldı, ancak bu uçak üreticiden gelmedi.

Satın alınan uçak zaten Emirates tarafından uçuruluyordu ve sadece kiralayandan satın alındı, yani havayolu artık uçağı kiralamak yerine ona sahip oldu.

Çok sayıda Airbus A380’in hurdaya ayrılmasıyla birlikte, Airbus A380’ler şu anda ucuza satılıyor.
Arz çok fazla, talep ise yok denecek kadar az. İlk olarak Air Data News tarafından bildirilen satışın özellikle kullanılmış uçak satış kalabalığından sıyrılmasının nedenlerinden biri de bu.

Kiralayanın (Doric Nimrod Air One) mali hesaplarına göre, uçak 25.3 milyon £ (30.5 milyon $) karşılığında satıldı. 2018 yılında Airbus’ın yeni bir A380 için ortalama liste fiyatı 445.6 Milyon Dolar idi. Kiralayan şirket, bu durumu 15 Aralık’ta yayınladığı yarı yıl sonuçlarında bildirdi.

MSN 16, Emirates’e teslim edilen üçüncü çift katlı dev uçak oldu. Ch-aviation’a göre, A6-EDA ve A6-EDB’nin her ikisi de hurdaya çıkarıldığı için, bugün Emirates filosundaki en eski uçak olmaya devam ediyor.

Biraz daha genç uçakların halihazırda emekliye ayrıldığı göz önüne alındığında, Emirates, uçağı diğer uçaklar için bir yedek parça kaynağı olarak kullanabilir.
Yine de bu uçağın bir daha uçması pek olası görünmüyor. Son uçuşunu 24 Mart 2020 tarihinde EK 319 sefer sayılı uçuşla Tokyo Narita’dan (NRT) Dubai Uluslararası Havalimanı’na (DXB) gerçekleştirdi. Uçak 29 Haziran 2020’de Dubai World Central’a (DWC) götürüldü ve o tarihten bu yana burada kaldı.

[via SimpleFlying]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir