1. Anasayfa
 2. Haberler

Elektrikli helikopter, bir havalimanından diğerine uçmayı başardı

Elektrikli helikopter, bir havalimanından diğerine uçmayı başardı
0

Tarihi bir ilk olarak, tamamen elektrikle çalışan bir Robinson R44 helikopteri bir havalimanından diğerine uçmayı başardı

21 millik uçuş Cumartesi günü yerel saatle 11.00’de Kaliforniya’nın Thermal kentindeki Jacqueline Cochran Bölgesel Havaalanı’ndan Palm Springs Uluslararası Havaalanı’na gerçekleştirildi. Elektrikli Robinson R44 uçuşu OC Helicopters CEO’su Ric Webb ve Lung Biotechnology’nin ana şirketi United Therapeutics’in CEO’su Martine Rothblatt tarafından gerçekleştirildi.

Tier 1 Engineering ve Lung Biotechnology şirketi elektrikli R44 projesinde işbirliği yapıyor. Plan, organların, elektrikli ve sürdürülebilir yakıtla çalışan sabit kanatlı uçaklarla hastanelerin yakınındaki havaalanlarına uçuşunu içeriyor. Nakledilebilir organların havaalanlarından hastanelere kısa mesafeli uçuşlarda teslimatı için elektrikle çalışan helikopterler ve eVTOL’lerin kullanılması ana hedef.

Elektrikli R44’ün bu versiyonu, R44 elektrik tahrik sisteminin üçüncü nesil tasarımıdır. Hızlı değiştirilebilen batarya paketi 15 dakikada değiştirilebiliyor ya da bir saatte şarj edilebiliyor. Rothblatt’a göre planlar, R44 elektrikli tahrik sisteminin FAA sertifikasyonunu ve menzili yüzlerce mile çıkaracak “daha yeni enerji hücrelerinin” geliştirilmesini gerektiriyor.

“Lung Biotechnology, sıfır karbon ayak iziyle hayat kurtaran nakledilebilir organlar sunmaya kararlıdır” denildi. “Yaşanabilir bir gezegen sağlarken hastaların hayatlarını kurtarmak tamamen mümkündür. Bugünkü tarihi şehirlerarası elektrikli helikopter uçuşu, birçok organ nakli mesafesinin günümüz teknolojisi kullanılarak elektrikli uçaklarla yapılabileceğini göstermektedir.”

[via ainonline]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir