1. Anasayfa
 2. Haberler

El Al, THY’nin Uyguladığı Taktik İle B787 Almayı Planlıyor

El Al, THY’nin Uyguladığı Taktik İle B787 Almayı Planlıyor
0

İsrail’in bayrak taşıyıcı havayolu şirketi El Al, daha önceden başka bir müşteri için üretilen ancak karşı tarafın durumlarından ötürü teslim alamadığı bir B787 için teklif yaptı. Uçağın hangi şirket için üretildiği bilinmiyor.

THY’de Aynı Taktiği Uyguladı

Türk Hava Yolları da Ukrayna-Rusya savaşı dolayısıyla Rus havayolu şirketlerine teslim edilemeyen A350, A321neo ve A320neo’ları, ayrıca Vietnam merkezli havayolu şirketi VietJet için üretilen ancak havayolunun mali sorunlar nedeniyle teslim alamadığı A321neo’ları filosuna katmıştı.

Amaç Kısa Sürede Filoyu Genişletmek

Havayolları, uçak siparişi verdikleri süreden en az 2 yıl sonra ilk uçağını teslim alabiliyor. Havayolları ise bazı özel durumlarda teslim edilemeyen uçaklara sahip olabilmek için rekabet ediyor.

Pandemi sürecinde havayolu şirketleri bazı uçak siparişlerini ertelemiş veya iptal etmişti. Pandemi sonrası sektörün hızlı toparlanması hem personel hem de uçak açığı doğurdu. Havayolları ise uçak açığını kapatmak için bu yola başvuruyor. Özellikle pandemi önlemlerinin devam ettiği Uzak Doğu’ya gidecek uçakların çoğu üreticilerinin elinde beklemekte. Uçak üreticileri bu uçakların kendi elinde durmasından rahatsız ve maddi bir kayıp olarak niteliyor. Üreticiler, havayolu şirketleri ile görüşecek bu uçakları onlara satışını yapmayı planlıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir