1. Anasayfa
 2. Haberler

EasyJet, dijital gökyüzü için ilk adımı atan şirket oldu

EasyJet, dijital gökyüzü için ilk adımı atan şirket oldu
0

Ticari havayolu EasyJet’teki yolcular, gökyüzünü dijitalleştirmeye yönelik ESA destekli bir girişim sayesinde varış noktalarına daha hızlı ve daha çevreci bir şekilde ulaşacak.

İris sistemi, uçuş rotalarının optimize edilebilmesi için pilotları dijital olarak hava trafik kontrolörlerine bağlamak için uyduları kullanır. Pilotlar, karbon ayak izini en aza indirirken yakıttan da tasarruf ederek en verimli rotalarda uçabilecekler.

EasyJet, Iris sistemini Kasım 2022’den itibaren ticari olarak uçan 11 yeni teslim edilen Airbus A320neo uçağına sığdıracak.

ESA, göklerdeki tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olmak için İngiltere merkezli uydu iletişim şirketi Inmarsat ile ortaklaşa Iris sistemini geliştirdi.

Halihazırda pilotlar, hava trafik kontrolörleri ile çoğunlukla sesle veya eski bir veri iletişim teknolojisi kullanarak iletişim kuruyor. Bu, uçakların birbirinden daha uzak tutulması ve en doğrudan rotayı almak yerine önceden tanımlanmış hava koridorlarını takip etmesi gerektiğinden uçuş operasyonlarını verimsiz hale getiriyor.

Veri alışverişi, uçağa ve uçaktan aktarılan büyük miktarda veri ile yakında birincil iletişim aracı haline gelecek. Iris, pilotlar ve hava trafik kontrolörleri arasında son derece güvenli, yüksek bant genişliğine sahip bağlantılar sağlar.

Inmarsat Havacılık Başkanı Philippe Carette şunları söyledi: “EasyJet’in ilk Iris ortağımız olması, özellikle yenilikçiliğe öncü bağlılığı ve havacılık endüstrisinin çevresel etkisini azaltması nedeniyle mükemmel bir haber. Iris ile havacılığın daha çevreci olmasına yardımcı olacak yeni bir dönemi başlatıyoruz ve Iris’in yeteneklerini değerlendirmek için ne kadar çok havayolu öne çıkarsa, bu o kadar çabuk gerçeğe dönüşecek.”

EasyJet Havaalanı Operasyonları ve Navigasyon Direktörü Hugh McConnellogue şunları söyledi: “Iris, havacılık endüstrisi için çok önemli bir adım olan daha verimli hava trafik yönetiminin yolunu açıyor. Iris programı, uçuştan kaynaklanan karbon emisyonlarımızı daha da azaltarak çevresel hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olmaktan, yolcularımıza daha iyi bir deneyim sunmaya kadar birçok fayda sağlıyor. Havacılık endüstrisi için standartları belirleyen bu alanda lider olmaktan heyecan duyuyoruz ve daha fazla havayolunun bunu takip ettiğini görmeyi umuyoruz.”

ESA Telekomünikasyon ve Entegre Uygulamalar Direktörü Elodie Viau şunları söyledi: “Bu yenilik, ESA, Inmarsat ve uzay ve havacılık endüstrisindeki 30’dan fazla şirket tarafından muazzam bir girişim oldu, bu yüzden sonunda ‘göklere çıktığını’ görmek için. canlı bir operasyonel ortamda çok heyecan verici. Avrupa hava sahası, kapasite sorunlarına bir çözüm için haykırıyor ve gelişmiş uydu teknolojisi, sektörü daha iyi ve daha yeşil bir gelecek için hazırlamanın tek yolu.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir