Haberler

Çok Sayıda ABD Havalimanı Siber Saldırıya Uğradı

ABC News’in haberine göre, Rusya yanlısı bir hacker grubu kaynaklı olduğu bildirilen bir siber saldırı, Pazartesi sabahı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok büyük havalimanının web sitesini vurdu.

Her bir havalimanının web sitesi, kalkış saatleri, iptaller ve kapı bilgileri gibi bilgilere erişimi engelleyen hizmet reddi (DoS) saldırılarına maruz kaldı. Etkilenen havalimanları arasında New York LaGuardia, Los Angeles International ve Hartsfield-Jackson Atlanta International yer aldı.

ABC News’e göre, siber güvenlik firması Mandiant’ın istihbarat analizi başkanı John Hultquist, saldırıların arkasında Rusya yanlısı hacker grubu Killnet’in olduğunu söyledi. Killnet, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sırasında faaliyet gösteriyor ve genellikle Avrupa’daki web sitelerini hedef alıyor.

Grup, Mississippi, Kentucky ve Colorado’dakiler de dahil olmak üzere ABD’deki eyalet hükümet sitelerine yapılan son saldırıları da üstlendi.

Avrupalı bir siber güvenlik şirketi olan Stormshield’e göre, dünya çapındaki havaalanları ve havayolları siber saldırıların ve diğer internet sorunlarının sık sık kurbanı oluyor. Havayolu şirketlerinin zayıf noktaları, kısa bir süre içinde çok sayıda müşteriye verilebilecek rahatsızlıktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu