1. Anasayfa
 2. Haberler

Çin’den 6.Nesil Uçak Programı

Çin’den 6.Nesil Uçak Programı
0

Rusya ile ABD arasındaki teknoloji yarışı tüm hızıyla devam ederken Çin’den devrim niteliğinde bir hamle geldi. Amerikan F-35’ler ile Rus yapımı Su-57’lerin rekabeti tartışılırken Çin’in 6. nesil bir uçak programı üzerinde çalıştığı iddia edildi. Su-57 ve F-35 gölgesi altında devam eden savaş uçakları tartışmalarına bir yenisi daha eklenecek gibi gözüküyor. ABD Hava Muharebe Komutanlığı şefi Mark Kelly Çin’in altıncı nesil bir savaş uçağı üretmek için hazırlıklara başladığını belirterek ABD’nin yeni nesil avcı uçakları çalışmalarını hızlandırması gerektiğini söyledi.

Çin’in şu anda prototip aşamasında olan çift motorlu 5. nesil uçak olan FC-31 Gyrfalcon üzerinde aktik olarak çalıştığı bilinirken Amerikan F-35 ve Su-57’lerle teknoloji rekabete girmek istiyor. Amerikan F-35 ve Su-57’lerin yarışı tüm hızıyla devam ederken Çin’den yeni bir hamle geldi.


Uzmanlar Çin’in, 6. nesil savaş uçağı için Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere çoğu ülkeden daha da gizli girişimlerde bulunduğu söylüyor.


ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Frank Kendall, ülkesinin 10 yıl içerisinde ilk 6. nesil savaş uçağını sahaya süreceğini söyledi.

6. nesil savaş uçaklarının kısa ve uzun menzilli versiyonlarının olabileceği belirtilirken uzun menzilli modellerin Çin’e yönelik operasyonlarda kullanılacağı iddia edildi.

Çin, uçak motorlarında Batı’nın gerisinde kalıyor. Bu nedenle, altıncı nesil Çinli avcı uçağının güçlü ve verimli bir motor gerektiren yeteneklere sahip olmayacağı ABD’li uzmanlar tarafından söyleniyor.

İddialı olsa da, Çin’in 2030’ların ortalarına kadar 6. nesil bir uçağı piyasaya sürme ihtimali var. Fakat uzmanlar Çin’in İngiltere ve ABD’nin teknolojik olarak gerisinde kalacağını vurguluyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir