1. Anasayfa
 2. Haberler

Çin, B737 MAX uçuşlarını tekrar iptal etti. Yeniden belirsizlik vakti

Çin, B737 MAX uçuşlarını tekrar iptal etti. Yeniden belirsizlik vakti
0

Çin’de iki iç hat uçuşu 30 Ekim 2022 tarihinde ilgi odağı oldu. O gün, Çin’in Üç Büyük havayolundan birinin Boeing 737 MAX’i operasyonlar için listeye alması, MAX’in nihayet Çin semalarına tamamen geri dönüp dönmeyeceği sorusunu gündeme getirdi.

China Southern Airlines’ın (ZNH) web sitesinde, Reuters’in hafta başında tespit ettiği gibi, havayolunun 30 Ekim’deki iç hat uçuşlarından ikisinin Boeing 737 MAX ile gerçekleştirileceği belirtilmişti.

Söz konusu uçuşların her ikisi de Guangzhou’daki China Southern merkezinden kalkacak ve Zhengzhou (CZ3960 uçuşu) ile Wuhan’a (CZ8724) inecekti.

Ancak, 30 Ekim 2022 tarihinde, iki farklı uçuş takip sitesine göre her iki uçuş da iptal edildi.

Boeing 737 MAX’in 2019’daki yere indirilmesinin ardından Çin’e ilk ticari uçuşu 10 Ekim 2022’de gerçekleşti. O gün MIAT Mongolian Airlines, modeli Moğolistan’daki Chinggis Khaan Uluslararası Havalimanı’ndan (UBN) Çin’deki Guangzhou Baiyun Uluslararası Havalimanı’na (CAN) gerçekleştirdiği OM235 seferinde kullandı.

Eylül 2022’de Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) MAX’in geri dönüşünü görüşmek üzere Boeing ile bir toplantı düzenledi. Ancak düzenleyici kurum o dönemde uçağın Çin semalarına geri dönmesi için bir tarih vermedi.

Çinli düzenleyici kurum 737 MAX operasyonunu gözden geçirmek üzere Boeing ile bir araya geldi
Çin’in havacılık otoritesi 14 Eylül 2022 tarihinde Boeing ile 737 MAX’in ülkeye dönüşünü görüşmek üzere bir toplantı düzenledi.

Sonuç olarak, mevcut duruma bakılırsa otorite bir süre daha uçakları yerde tutacak ve Çin’deki B737 MAX belirsizliği devam edecek.

[via aerotime]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir