1. Anasayfa
 2. Haberler

Cathay Pacific, Rus hava sahasına geri dönüyor

Cathay Pacific, Rus hava sahasına geri dönüyor
0

Cathay Pacific Airways, Moskova’nın Ukrayna’daki savaşının havacılık sektörünü ve küresel uçuş rotalarını altüst etmesinden birkaç ay sonra Rus hava sahasını yeniden kullanmaya başlayacak. Böylelikle, bunu en erken yapan büyük havayolu şirketlerinden biri olacak.

Hong Kong’un ana havayolu şirketi, Bloomberg News tarafından sorulan bir soruya e-postayla verdiği yanıtta, 1 Kasım’dan itibaren Kutup Rotası olarak adlandırılan rotayı kullanarak New York’tan Asya finans merkezine uçacağını söyledi. Kuzey Amerika’nın doğu kıyısından uçuşlarını etkileyen güçlü rüzgarları ve yük sorunlarını gerekçe gösteren şirket, uçaklarının Rusya’nın uzak doğu bölgesinden geçeceğini söyledi.

Cathay, Mart ayında uçuşlarını Rus hava sahasından uzağa yönlendirdiğini söylemişti. Uçuşların yeniden başlaması bazı uçuş sürelerini kısaltacak ve yakıt masraflarından tasarruf sağlayacak, ancak havayolu Sibirya üzerinde uçma hakkı için Rus yetkililere sefer başına biraz fazla uçuş ücreti ödemek zorunda.

Cathay Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Rus hava sahasını kullanan başka büyük havayolları da var ve Cathay Pacific’in Rusya üzerinden uçmasını engelleyen herhangi bir yaptırım bulunmuyor” dedi. “Kutup Rotası, Kuzey Amerika’nın Doğu Yakası’ndan Hong Kong’a seyahat eden müşterilerimize güvenli, doğrudan ve en hızlı uçuş deneyimini sağlıyor.”

Ne olmuştu ?

Ukrayna’ya açtığı savaş nedeniyle Rusya’ya uçuş yasağı getirilmesinin ardından Moskova da, misilleme olarak hava sahasını düşman olarak gördüğü ülke ve havayollarına kapatmıştı. Bu kural Avrupa ve Kuzey Amerika’daki batılı havayolu şirketlerini etkilerken, daha sonra aralarında Korean Air ve All Nippon Airways’in de bulunduğu çoğu Asyalı havayolu şirketi güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Rus hava sahasını kullanmayı bıraktı.

Rus hava sahası Asya’nın doğu sınırlarından ve ABD’nin Alaska eyaletinden Kuzey Avrupa’nın Finlandiya’daki ucuna kadar 5,600 mil (9,012 kilometre) boyunca uzanıyor. Bu hava sahası kritik bir bağlantı ve kutup rotaları üzerinden uçuş sürelerinde kısa bir yol sağlıyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir