1. Anasayfa
 2. Haberler

Brüksel’de 32 kişinin öldüğü saldırıların zanlıları 6 yıl sonra hakim karşısında

Brüksel’de 32 kişinin öldüğü saldırıların zanlıları 6 yıl sonra hakim karşısında
0

Belçika’nın başkenti Brüksel’de havaalanı ve metroyu hedef alan saldırılarda 32 kişinin ölümüne 340 kişinin de yaralanmasına neden olmakla suçlanan 10 zanlı 6 yıl sonra ilk kez hakim karşısına çıkıyor.

Brüksel’de 22 Mart 2016’da havaalanı ve metro istasyonuna düzenlenen saldırılarda 32 kişi hayatını kaybetti, 340 kişi de yaralandı. 130 kişinin öldüğü Paris saldırılarından sonra yapılan eylem Avrupa’da büyük korkuya neden oldu.

Ülke tarihinin ‘en büyük davası’ olarak nitelenen yargılamada Paris saldırısının baş sorumlularından Salah Abdeslam da şüpheliler arasında yer alıyor. Yargılanan diğer sanıklardan biri ise bomba bulunan çantasını havaalanında patlatmadan kaçtığını söyleyen Mohamed Abrini.


Brüksel metrosunda ikinci bombacı olmayı planlamakla suçlanan İsveç uyruklu Osama Krayem de 6 yıl sonra mahkeme önüne çıkan sanıklar arasında bulunuyor.

Sanıklardan sekizi Brüksel saldırganlarına ‘silah ve lojistik yardım sağlamak ve terör hücresini desteklemekle’ itham ediliyor.

Savcı sanılardan dokuzu için ömür boyu hapsini isterken, bir kişinin de 10 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Suriye’de IŞİD adına savaşırken öldüğü sanılan bir sanık ise gıyabında yargılanıyor.

[via Euronews]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir